Ekonomi Bakanlığı’ndan Müthiş Kontratak: Türkiye Fitch’in Notunu Düşürdü

Piyasalar Fitch’ten Türkiye’nin notunu indirdiğini açıklamasını beklerken, hızlı davranan Ekonomi Bakanlığı beklenmedik bir hamle yaptı. Fitch Türkiye’nin notunu indirmeden bir gün önce, Türkiye Fitch’in notunu indirdiğini açıkladı.

Hamle Türk Akademisyen ve Gazetecileri Tarafından Ayakta Alkışlandı

Finans dünyasını şaşırtan akıl dolu bu hamle Fitch yetkililerini de şok etti. Türkiye Fitch’in puanını BB+’dan CB-‘ye düşürürken görünümünü de Arada Bir Dinlesen Kaybın Olmaz’dan Söylediği Sözler Bir S.ke Derman Olmaz seviyesine indirdi. Türkiye’nin puan indirimiyle birlikte derecelendirme kuruluşları arasındaki rekabet de iyice kızıştı. Türk akademisyen ve gazetecileri tarafından ayakta alkışlanan hamle dünya piyasalarında da bomba etkisi yarattı. Ekonomi Bakanlığının açıklamasının ardından Moody’s hisseleri değer kazanırken, Fitch hisseleri ilk defa bir gün içinde %6,6 değer kaybederek tarihi bir düşüş yaşadı.

“Sen Fitch’sen Biz Senden Fitch’iz”

Adını açıklamayan bir yetkili “Bilezik gibi geçirdik” derken Ekonomi Bakanlığı müsteşarıysa “Sen iyiysen, biz de iyiyiz, sen güzelsen biz de güzeliz ama sen Fitch’sen biz senden Fitch’iz. Artık üç kuruşa beş köfte dönemi bitti” dedi. Yaptığı tarihi açıklama basın mensuplarının alkışlarıyla kesilen müsteşar “Ey Fitch, sen Moody’s’in kuklası olmuşsun, kusura bakma ama bizim gözümüzde Fitch değil artık bir hiçsin” dedi.

“Kısasa Kısas Dönemi Başladı”

Açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan müsteşar “Arkadaşlar artık kısasa kısas dönemindeyiz. Birisi bize yoğurdun ekşi mi dedi, biz de onun yoğurduna ekşi diyeceğiz. Birisi Türkiye’de terör eylemi için vatandaşlarını mı uyardı hemen biz de o ülke için bir uyarı yayınlayacağız. Bir gazete bizi eleştirirse, biz de gazeteye kara çalacağız. Hem de o bize bir derse biz üç diyeceğiz. Öyle yapışıp kalacağız üstüne. Buradan tekrar söylüyorum: Fitch falan kimse bulaşmasın lütfen bize. Bulaşmak isteyen de bilerek bulaşsın, kendisi pişman olur zaten iki günde” dedi. Kaparoz muhabirinin “Başka önlemler de olacak mı?” sorusuna karşılık olarak “Arkadaşlar ekonomik durumumuz çok iyi değil, yani bulabildiğimiz tek yöntem maalesef bu. Ekonomik olarak olarak değil de böyle laf dalaşıyla falan gittiği yere kadar götüreceğiz bu işleri” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...