Kaparoz’dan Dev Araştırma: Türkiye Nelere Gülüyor?

Kaparoz’un 81 ilde yürüttüğü ‘Türkiye nelere gülüyor?’ araştırması sonuçlandı. 2.700 kişi ile yapılan yüz yüze görüşmelerde şu sonuçlar elde edildi:

– Ortak Değerlere Yapılan Vurgudan Etkileniyorum (%68)
Katılımcıların % 68’i mizah anlayışı olarak ortak değerlerimizin vurgulandığı esprileri tercih ettiğini belirtti. Marjinal tabir edilen esprileri beğenmediğini söyleyen çoğunluk ‘Ortak değerlerimiz nedir?’ sorusuna ise %93 oranında ‘Bilmiyorum’ yanıtını verdi.

– Hem Güldüren, Hem de Düşündüren Esprileri Tercih Ediyorum (%71)
Katılımcıların % 71’i güldürürken düşündüren esprileri tercih ettiğini söylerken, % 8’lik bir bölüm ise ‘Sadece gülmek istiyorum, şu an hiçbir şey düşünmek istemiyorum’ yanıtını verdi.

– Eleştirel Mizah Anlayışını Beğeniyorum (%56)
Katılımcıların % 56’sı eleştirel bir mizah anlayışını tercih ettiğini söylerken, ‘Eleştirip eleştirmemesi önemli değil, benim mizah anlayışımı taşıyabilecek, suya sabuna dokunmayan esprileri tercih ediyorum’ diyenlerin oranı ise % 12 oldu.

– Mutlaka Bir Mesaj İçermeli (%81)
Katılımcıların % 81’i beğeneceği esprinin mutlaka bir mesaj içermesi gerektiğimi söylerken, % 12’lik bir kısım ise ‘Mesaj içermesinden ziyade komik olmasının daha önemli olduğunu’ belirtti. Esprinin bir mesaj içermesi gerektiğini söyleyenlerin % 82’si ise ‘Nasıl bir mesaj içermeli?’ sorusuna ‘Her tür mesaj olur’ yanıtını verdi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...