KPSS’de Devrim: Eskiden Cemaate Verilen Sorular Artık Kamuoyu İle Paylaşılacak

Son yıllarda merkezi sınavlarda soruların çalınması ile gündemden düşmeyen ÖSYM’nin Genel Müdürü Hamdullah Çaldıran, 2017 Kamu Personeli Seçme Sınavı ile ilgili öngörülen değişiklikleri kamuoyu ile paylaştı. Çaldıran, yaptığı açıklamada kurumun şeffaflığa ve eşitliğe verdiği önemin altını çizerek “bundan sonra sınav sorularını doğrudan kamuoyuna açıklayacağız, böylece tüm adaylar eşit şartlarda sınava girecek. Zaten yazılı sınavdan kaç puan aldıkları mühim değil, kurumlar yaptıkları sözlü mülakatlarda en doğru yandaşları, pardon vatandaşları hakkaniyetle seçebiliyor. Kamu ile paylaştığımız sorular, sınava girecek adaylarımızı mülakata da hazırlıyor ve ne gibi suallerle karşılaşabileceklerini gösteriyor” dedi. Basın toplantısının ardından kamuoyu ile paylaşılan örnek sorular:

1-) Kattan ve kottan kazanarak İstanbul’u talan eden bir mütayitimizin eşlerinin ve metreslerinin yaşlarının toplamı, kendi yaşının yarısından bir eksiktir. Beş ihale sonra, metreslerinin sayısı mütayitin yaşından iki fazla olacaktır. Bu mütayitimizin adı nedir?
    a) Mehmet Duvardöşer
    b) Ali Ağabeyoğlu
    c) Bedri Beton
    d) Cengiz Koyaroğlu

2-) Ekonomide dünya devi olmamız için kurulan Varlık Fonu’nun havuzu iki musluktan dolmaktadır. Devlet bankalarını havuza dolduran musluk 3 banka/gün, kamu şirketlerini dolduran musluk ise 4 şirket/gün hızına sahiptir. Bir diğer musluk da 2 şirket/gün hızıyla kuruluşları Katar’lı fonlara devretmektedir. Muslukların üçü de açıldığında Merkez Bankası faizleri kaç olur?
    a) % 2
    b) % rabia
    c) Yüzde yüz
    d) Faiz haramdır!

3-) G şehrinden kalkan bir hızlı tren, Ğ şehrine 30 km/s hızıyla ilerlemektedir. Ğ şehrinden G şehrine hareket edecek hızlı tren ise, kızıyla birlikte yolculuk etmek isteyen babaya, yan yana kadın ve erkek oturamaz diye bilet satılmadığı için geriye doğru gitmektedir. Bu durumda, trenlerin çarpışmaması için baba ile kızı nasıl yolculuk etmelidir?
    a) Or-Gi havaalanından uçakla
    b) İzmit Köprüsü’ne servet ödeyerek
    c) Ama duble yol yaptılar!
    d) Avrasya tünelinden bisikletle

4-) Bir ülke, bütçesinin dört bölü yedisini Diyanet İşleri Başkanlığı’na ayırıyor. Kalan bütçenin milyonda biri ise bilimsel araştırmalara tahsis ediliyor. Bu paranın da beş bölü üçü yerli ve milli otomobil için harcandığına göre, Diyanet İşleri Başkanı hangi otomobile biniyor?
    a) Doğan görünümlü şahin
    b) Guugıl sürücüsüz araç
    c) Kafir alamanların zırhlı mersedes es altıyüzü
    d) Vatikan bizi kıskanıyor!

5-) Ortadoğu’da yedi komşusu bulunan orta büyüklükte bir ülke, üç yılda “komşularla sıfır sorun” noktasından “sorunsuz sıfır komşu” noktasına ilerlerken, grafiğin x=suriye noktasındaki eğimi 2,7 olarak ölçülmüştür. Bu verilere göre, dış mihraklar ülke üzerinde hangi oyunu oynamaktadır?
    a) Yağ satarım bal satarım
    b) Kıskanırım seni ben, kıskanırım kendimden
    c) Dünya beşten büyüktür
    d) Kızma birader!

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

  1. Mizah sanattir, yasama umududur, ve bitmedik hala ayaktayiz demektir. Gelecegi kapkara ulkenin umut yolculari gibisiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...