“Hiçbir Batılı Sokağa Çıkamaz Demedim, Ağaca Çıkamaz Dedim” Seçeneği Önde Gidiyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AB ülkelerine yönelik olarak “Böyle devam ederseniz, dünyanın hiçbir yerinde hiçbir Batılı sokağa adım atamaz” sözü üzerine Türkiye’nin AB Büyükelçisi, Avrupa Komisyonuna çağrılarak ‘tehdit eder nitelikteki’ bu açıklama hakkında bilgi istendi.

Danışmanlar ve Büyükelçi Dört Saate Yakın Çalıştı
AB’ye yapılacak düzeltme açıklaması için bir araya gelen cumhurbaşkanlığı danışmanları ve AB Büyükelçisi, yaklaşık dört saatlik bir çalışma sonunda beş farklı seçenek üzerinde mutabık kaldı. Hükümete yönlendirilen seçenekler arasında öne çıkan üç seçenek şunlar oldu:

  1. Hiçbir Batılı sokağa çıkamaz demedim, ağaca çıkamaz dedim.
  2. Hiçbir Batılı sokağa çıkamaz demedim, sokağa sıçamaz dedim.
  3. Batılılar sokağa çıkamaz demedim, yaşlılar merdiven çıkamaz dedim.

“Hiçbir Batılı Sokağa Çıkamaz Demedim, Ağaca Çıkamaz Dedim” Seçeneği Daha Fazla Oy Aldı
Bakanlar Kurulu toplantısında yapılan oylamada ses yakınlığı, kulağa hoş gelme ve inandırıcılık açısından ilk seçeneğin daha çok beğenildiği ifade edilirken, ‘Batılılar sokağa sıçamaz’ seçeneğinin de çevreci yönü dolayısıyla ilgi gördüğü ancak argo nitelikte olması nedeniyle tercih edilmediği belirtildi. Orman Bakanının ‘Biz bu sözü başka niyetle söyledik ama FETÖ’cüler konuşmanın içinden bir cümleyi cımbızla çekerek anlamını değiştirdiler’ desek nasıl olur?’ şeklindeki önerisine Çevre Bakanı ‘Peki siz ne niyetle söylediniz derlerse ne diyeceğiz?’ şeklinde yanıt verdi. Bu yanıt üzerine yaklaşık on iki dakika daha düşünen Orman Bakanı “O yanıtı vereni de FETÖ’cü diye içeri aldırırız” dedi ancak bu öneri de yeterince destek görmedi.

Montaj İddiası da Hâlâ Seçenekler Arasında
Konuyu değerlendiren Hükümet Sözcüsü “TÜBİTAK’tan montaj raporumuzu aldık ancak bu raporu basın mensuplarına verip vermeyeceğimize henüz karar vermedik. Şu an ‘Ağaca çıkamaz’ seçeneği biraz önde gibi dursa da her an bu düzeltmeden vazgeçip tüm açıklamanın montaj olduğunu belirtebiliriz” dedi.

Kaparoz muhabirinin ele geçirdiği TÜBİTAK raporunda söz konusu açıklamanın, Cumhurbaşkanı tarafından yapılan yirmi yedi farklı açıklamanın profesyonelce montajlanması yoluyla elde edildiği belirtiliyor. Rapor, filmde kullanılan montaj tekniği incelendiğinde görüntülerin, DAEŞ, CHP, PKK, THKP-C ve HDP’nin Türkiye’de çektikleri videoların, AB stüdyolarında, Almanya-Hollanda ortak yapımı bir filme dönüştürülmesi yoluyla hazırlandığını ayrıntılı olarak açıklıyor.

Nihai Karar, Anket Çalışması Sonrasında
Düzeltme seçeneklerinin içinden en uygun olanını belirlerken anket yönteminden de yararlanılacağını belirten Hükümet Sözcüsü “Elde edilen sonuçlara bakacağız, halka sorduğumuz seçeneklerden hangisi daha inandırıcı bulunursa hükümet olarak bu seçeneğin üzerinde duracağız. Demokrasi ve çoğulculuk anlayışımız bizi buna zorluyor. Eğer ‘at yalanı seveyim inananı’ gibi bir anlayışa sahip olsaydık aklımıza ilk gelen seçeneği değerlendirirdik” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...