Kılışlar Virüsüyle AKP’lilerin Telefonuna Sahibinden Habersiz ByLock Yüklenmiş

TÜBİTAK araştırmacılarının yaptığı çalışmalar sonucunda AKP’li yöneticilerin telefonuna sahibinden habersiz olarak ByLock yükleyen ‘Kılışlar’ adlı bir virüs tespit edildi. Bazı AKP’lilerin telefonunda, FETÖ terör örgütünün haberleşme yazılımı olan ByLock yazımının bulunması üzerine bir çalışma başlatan TÜBİTAK, kısa süre içinde virüsün kaynağına ulaştı. TÜBİTAK’ın araştırmaları sonucunda CeHaPe kod adlı hackerların geliştirdiği Kılışlar Virüsünün, ByLock programından habersiz binlerce masum AKP’linin telefonuna girerek sahibinden habersiz olarak FETÖ’nün haberleşme uygulamasını telefona yüklediği ortaya çıktı.

Araştırma Sonuçları Bakanlar Kurulunda Halay Çekilerek Kutlandı
Araştırma sonuçlarının açıklanmasının ardından AKP’de tam bir bayram havası gözlendi. Kılışlar virüsünün bulunması üzerine eski bakanların da katılımıyla çok kalabalık bir topluluk halay çekip pilav yedi. Telefonlarında çalışan ByLock yazılımından haberdar olmayan AKP’liler adına açıklama yapan eski bir bakan “TÜBİTAK raporunu görünce gözlerime inanamadım. Yani gerçekten pırıl pırıl, çok zeki insanlar var TÜBİTAK’ta. Sekiz aydır, biz bu işten nasıl yırtacağız diye kıvranıyorduk. Raporda yazıldığı gibi çok masum ve mağduruz. Yani üç kere okudum raporu, aynen öyle yazmış çocuklar. Ancak bu olayın peşini de bırakacak değiliz, Kılışlar virüsünün nerede geliştirildiğini gayet iyi biliyoruz. Bugünden sonra kimsenin gözünün yaşına bakılmayacak. Son noktaya kadar gideceğiz” dedi.

AKP’li Telefonlardaki Virüs CHP’lilerle Konuşurken Bulaşmış
TÜBİTAK araştırmasına göre CHP’li kişilerle telefon görüşmesi yapan AKP yetkililerinin telefonları bu görüşme sırasında virüsten etkileniyor. Telefondan telefona sıçrama yapabilen ‘Kılışlar Virüsü’ yerleştiği telefonda yaklaşık on yedi buçuk dakika otuz beş saniye sonra aktif hale geliyor. Yarı iletken, az poliüretan, tam entegre et tesisi aracılığıyla ana belleğe yerleşen virüs kısa süre içinde internete bağlanarak yerleştiği telefona Bylock uygulamasını yüklüyor. Sahibinden habersiz olarak telefona Bylock kurulumu yapan virüs, mikroişlemciyle BIOS arasındaki RAM’in altında, bekleme moduna geçiyor. Sığındığı yerde başka bir CHP’li ile yeni bir görüşme yapılmasını bekleyen virüs, böyle bir gelişme gerçekleştiği anda AKP’li kişinin telefonundan ayrılarak evine dönüyor.

“Ana Belleğe Yerleşen Kılışlar Virüsü Telefonun Anasını Belliyor”
Kaparoz’un ulaştığı TÜBİTAK Projeleri ve Kuran Araştırmacısı Halit Kumkum “Virüs şimdiye kadar bilinen virüslerden farklı. Bir kere çok sinsi, yapışkan bir dokusu var, affedersiniz sümük gibi bir şey. Öyle iğrenç ki bilim adamı olmamıza rağmen biz bile çıplak elle dokunamadık. Virüsün bir özelliği de sıçrama yaptığı telefonda hemen aktif hale gelebilmesi. Yani bir dinleneyim, biraz durulayım, şu telefondan biraz insanlık öğreneyim demiyor. Ana belleğe yerleştikten sonraki yarım saat içinde telefonun anasını belliyor. Bakan, milletvekili, il başkanı ayırt etmiyor. Bunca yıllık araştırmacıyım bu kadar kalleş bir virüs daha önce görmedim” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...