Japon Mühendisler Yol Yapıp Oy Çalabilen Robot Geliştirdi

Üç yılda geliştirilen robotun yapımında görev alan Japon başmühendis Takayaki Haşirto, dün yaptığı açıklamayla Türkiye pazarına yönelik olarak yaptıkları incelemeler sonunda, aynı anda hem asfalt döküp, hem de oy çalabilen bir robot geliştirdiklerini dünyaya duyurdu.

“Robotumuz 18 Muhtar ve 41 Partilinin Bir Haftada Yapabileceği İşi Bir Günde Yapıyor”

Bir basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulunan Haşirto “Yaklaşık üç yıldır bu robot üzerinde çalışıyoruz. Uzman ekibimiz ilk önce ihtiyaçların ne olduğunu belirledi. Açıkçası biz daha farklı bir rapor bekliyorduk ancak bize gelen bilgiler özellikle bu iki konu üzerine odaklanmamız gerektiğini söylüyordu. Bugüne kadar yapılmamış bir proje olduğundan önce prototip şeklinde temel özelliklere sahip bir robot geliştirip denemelerimizi bu robot üzerinde yapmaya karar verdik. İki yıllık bir geliştirme süreci sonunda geçen yıl prototip robotumuz, on gün önce ise gerçek robotumuz ortaya çıktı. Artık bu tür bir iş için büyük organizasyonlar içine girip milyonlarca dolar ödemeye gerek kalmayacak. Bizim geliştirdiğimiz bu robot, 18 muhtar ve 41 partilinin bir haftada yapabileceği işi bir günde yapıyor. Maliyet olarak bakıldığında bizim ürettiğimiz robot, uzun vadede bir muhtardan bile daha ucuza geliyor” dedi.

Kasabalar İçin ProSteal, Köyler İçin MiniSteal Modeli

Seri üretime geçilmesi durumunda ayda üç robot çıkartabileceklerini söyleyen mühendis Haşirto “Elbette şu anki kapasitemiz büyük bir ülkenin gereksinimlerine yanıt verecek düzeyde değil ancak özellikle büyük şehirlere uzak olan köyler ve kasabalar için ideal bir çözüm. ProSteal modelimiz ile büyükçe bir kasabanın tüm asfalt ve yürütme işlerini yapabilirken 100 haneli bir köy için MiniSteal modelini öneriyoruz. Elbette birkaç köyün bir araya gelerek ProSteal sahibi olması da mümkün. Önemli olan insan gücünün daha yaratıcı işlere yönelmesi için yeterli zaman yaratmak. Bir robotun yapabileceği iş için insanları kullanmak bizce hem çok maliyetli hem de verimsiz bir yaklaşım” dedi.

Meraklıların önümüzdeki aylarda gerçekleşecek Yerel Yönetimlerde Şeffaflık ve Çağdaş Belediyecilik fuarında robotları deneme fırsatı bulacağını söyleyen Takayaki Haşirto, robotun ön kısmına monte edilen TOMA aparatıyla robotun tazyikli su püskürterek herhangi bir bölgede toplanan halkı dağıtabildiğini de söyledi. Opsiyonel parçalarla birlikte satın alınması durumunda robotun standart fiyatına bu aparatlar da ilave ediliyor.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...