Oturma Eyleminden Çekinen CHP, YSK Önünde Osurma Eylemi Yapacak

Seçimden önce, kendilerine güvenen kesime “Oylarınızı takip edeceğiz hiç endişeniz olmasın” diyen CHP yetkilileri, YSK onayıyla seçime hile karıştırılmasının ardından acil eylem planı için toplandı. Partililerin kapı önünde, MYK’dan çıkacak sonucu beklediği toplantı, yaklaşık altı saatlik tartışmalı bir oturumun ardından sürpriz bir kararla sonuçlandı.

YSK Önünde Toplu Oturma Eylemi Yapalım Önerisi, Osurma Eylemi Olarak Kabul Edildi

Bir üyenin ‘YSK’nın önünde toplu oturma eylemi başlatalım’ çağrısını tartışan yetkililer, Genel Başkan Yardımcılarının “Polis gelir kaldırır, itişme kakışma görüntüsü vermeyelim” uyarısı üzerine tartışmaya açıldı. MYK üyeleri, uzun tartışmalar sonunda toplu oturma eyleminin yerine küçük gruplar halinde osurma eylemi yapılmasına karar verdi. Tutuklu Bulunan Milletvekillerine Destek Ziyareti Yapılması, Referandum Sonucunu Kabul Etmiyoruz Mitingleri Düzenlenmesi, Vergilerin Ödenmemesi İçin Çağrı Yapılması, Öğrencilerin Okullara Gönderilmemesi, Genel Grev Çağrısı Yapılması, Hileli Referandumda Hükümete Destek Veren Markaların Boykot Edilmesi, MHP, HDP, Saadet Partisi ve CHP’nin Katılacağı Cumhuriyetçi Halk Bloğunun oluşturulması, Üniversitelerde Derslerin Boykot Edilmesi gibi öneriler ise ‘Ayıp olur’, ‘Yazık olur’, ‘Olay çıkar’, ‘Ortalık karışır’, ‘Komşular rahatsız olur’ gibi gerekçelerle kabul edilmedi.

CHP Eylemcileri, YSK Önünde Kimseye Fark Ettirmeden Yellenip Geri Gelecekler

Eylem planına göre Halkın Umudu adı verilen eylemciler günün belirli saatlerinde YSK önüne giderek hiç fark ettirmeden yellenecekler. Dikkat çekmemek için spor kıyafetler içinde eylem alanına gidecek üyeler, görevlerini tamamladıktan sonra hızla olay yerinden uzaklaşacak ve eylem başarıya ulaştı mı diye geriye dönüp bakmayacaklar bile. Bir üyenin “Bu eylemi kim fark edecek peki?” sorusu üzerine söz alan Divan Kurulu Başkanı “Biz bileceğiz ya, biz adam değil miyiz?” diyerek aykırı görüşlere sert yanıt verdi.

Polis Durumu Fark Ederse, Eylemciler Direnmeden Teslim Olacak

MYK kararına göre yellenen eylemcilerin polis tarafından fark edilmesi durumunda eylemciler direnmeden teslim olacak. Halka karşı polisle çatışıyormuş gibi bir görüntü verilmesi durumunda kendilerine ‘terörist’ denilebileceğini aktaran CHP yöneticileri bu eylem dışında bir de dilekçe eylemi yapılacağını duyurdular. YSK’yı şikâyet eden dilekçe örneklerini basın mensuplarına da gösteren yöneticiler “Elimizde tam üç yüz bin adet dilekçe var. Arkadaşlarımız araştırdı. Bugüne kadar dünyada bu kadar çok dilekçe içeren bir eylem olmamış. Tabii çok büyük bir organizasyon. Vatandaşlarımız hiç merak etmesin, sert dille kaleme alınmış dilekçelerimizle karanlığı parçalayacağız. Yani parçalayacağız derken yanlış anlaşılmasın, mecazi anlamda bir parçalama. Yoksa biz kim parçalamak kim” dedi.

“Vatandaş Hiç Endişe Etmesin, Meclis Ayakta, Maaşlarımız da Düzenli Olarak Ödeniyor”

Kaparoz muhabirinin “Vatandaş hiç endişe etmesin derken seçimleri kaybedip, referandum sonuçlarını da koruyamayarak rejimi kaybettik. Vatandaş ne zaman endişelenmeli sizce?” sorusuna karşılık “Hiç endişe etmeyin. Biz vatandaşın ne zaman endişe edeceğini vatandaşa bildireceğiz. Şu an için vatandaşlarımızın endişe edeceği bir durum yok, milletvekili maaşlarımız düzenli olarak yatıyor. Yani milletvekili olarak yakın dönemde bir sorun görmüyoruz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...