Trump’tan Erdoğan’a Beyaz Ev Daveti: “Şu Mühür İşini Bize de Öğretsene”

16 Nisan’da referandumdan Evet çıkması üzerine Katar ve Cibuti’den sonra bir tebrik de ABD Başkanı Donald Trump’tan geldi. Daha önce AGİT raporunu bekleyeceğini açıklayan ABD yetkililerinin aksine Trump, AGİT raporuna bakmayı düşünmediğini açıkladı.

“Bir Workshop Düzenleyip Şu Mühür İşini Bizim Çocuklara da Öğretsek”

16 Nisan sonrasında yaşanan tartışmalardan sonra Trump’ın Türkiye’yi yakından izlediği ve özellikle mühür tartışmalarını danışmanlarıyla birkaç kez ele aldığı ortaya çıktı. Bugün özel hattan Erdoğan’ı arayan Trump “Bizim ekip bu konuda çok istekli ancak tecrübesiz. ‘Hukuksal durum şöyledir’ diyor başka bir şey demiyorlar. Geçen gün ‘Hay sizin hukukunuza, gidin biraz Türkiye’yi örnek alın’ dedim. Bunlar da çalışmaya başladı. Üç bin sayfaya yakın gazete okumuşlar ama oradaki işlere akılları ermemiş. Sizden ricam şu mühür işini bizim arkadaşlara da kısaca bir anlatsak. Workshop gibi bir şey yaparız, sonra da sınava tabi tutalım zaten. Bazen anladık diyorlar ama bakıyorum, bir halt anlamamışlar” dedi.

“Kılıçdaroğlu’nun Mahkemeyi de Mahkemeye Verdiği Doğru mu?”

Görüşme sırasında Kılıçdaroğlu’nu da soran Trump “Kabul edilemez dedi mi gene? Hadi yahu, doğru bulmamış demek. Mahkemeyi de mahkemeye vermiş diyorlar, doğru mu ya? Adli tatil döneminde ne yapıyor peki bu adam, iyice boşluğa düşüyordur. Tatilde gönder onları buraya, bizim bahçede ‘Atı alan Üsküdar’ı Geçti’ oynatayım ben onlara” diyerek Erdoğan’a takıldı. Görüşmeyle ilgili olarak bir yorum yapmayan Erdoğan’ın danışmanlarına “Bizden daha meşhur oldu bu muhalefetin Genel Müdürü” şeklinde dert yandığı öğrenildi.

“Türkiye – ABD İlişkileri Daha da Büyük Bir Hızla Gelişecek”

Görüşme hakkında açıklamalarda bulunan Donald Trump’ın Basın Sözcüsü, Türkiye’nin bazı konularda çok önemli bir bilgi birikimine sahip olduğunu söyleyerek “Bizim amacımız bu birikimden faydalanmak. Özellikle seçim stratejileri konusunda öğreneceğimiz çok şey var. Bizim tek isteğimiz imkânlarımız doğrultusunda bir sonraki seçimler için bir ön hazırlık yapmak ancak nereden başlayacağımızı bile bilmiyoruz. Ekibimizde mühürle müdürü ayıracak adam bile yok. Öyle görünüyor ki Türkiye – ABD ilişkileri eskisine göre çok daha büyük bir hızla gelişecek” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...