YSK’dan Sürpriz Karar: Çöpte Bulunacak Evet Oyları da Geçerli Sayılacak

AKP’nin seçim sonuçlarından memnun olmaması üzerine acil olarak toplanan YSK yeni aldığı bir kararla on beş gün içinde çöp, tuvalet, boş arsa ve taksi bagajlarında bulunacak oy pusulalarının içinden Evet’i tercih edenlerin oylarının geçerli sayılacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan YSK Başkanı “Adil Gür’ün anketine göre oyların % 60 Evet, % 40 Hayır gibi sonuçlanması gerekiyormuş ancak bir şekilde Evet oyları % 49, pardon % 51’de kaldı. Basit bir hesapla Evet oylarının büyük bölümünün kaybolduğunu anlayabilirsiniz. Biz de demokrasi adına bir imkân daha sağlamak için on beş günlük ek süre içinde bu kayıp oyların herhangi bir yerde bulunması durumunda ve bu oy pusulalarının Evet olması koşuluyla, oyları geçerli sayacağız. Eğer on gün içinde Evet’ler % 60’ı bulursa sonraki oy pusulaları işleme konulmayacak. Bize gelen bilgi, oyların % 60 Evet olması gerektiği şeklinde.” dedi.

“Vatandaşlarımız Hiç Endişe Etmesin”

YSK’nın tarafsız bir kurum olduğunu belirten başkan “Vatandaşımız hiç merak etmesin, biz tankların üstüne yürüyen bu halkın oylarını dağda bayırda, kurda kuşa yedirmeyeceğiz” dedi. Gelen bir sorun üzerine Hayır tercihli oy pusulalarının da kabul edileceğini ancak bunların Geçersiz sayılacağını söyleyen YSK Başkanı “Yani Hayır oyları kabul edilmeyecek gibi bir durum yok, vatandaşımız onları da getirebilir” dedi.

“Mühürsüz Zarf ve Pusulalar Abzztttnden Dolayı Geçerli Sayıldı”

Açıklamalarının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan YSK Başkanı ile bir gazeteci arasında şöyle bir diyalog gerçekleşti:

– Efendim, yasal olarak mühürsüz oyların geçersiz sayılması gerekirken, siz neden bu oyların geçerli sayılacağını açıkladınız?

– Yani onu şöyle açıklayabilirim, biz de abztttinden dolayı bunları geçerli saydık.

– Abuzittin kim efendim? Ben anlamadım, tekrar edebilir misiniz?

– Abztttnden dolayı diyorum, geçerli saydık.

– Efendim ben anlayamadım ne dediğinizi?

– Atı alan Üsküdar’ı geçti diyorum yani, artık manası var mı bunların?

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...