Topbaş’tan Rahatlatan Açıklama: 2.300 Cankurtaran, 21.000 Can Simidiyle Yağmura Hazırız

Dün akşam saatlerinde şiddetini artıran yağmurla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi de şehir genelinde önlemler aldı.

“Yağmur Yağınca Nerede Sel Olur, Kaç Kişi Boğulur Hepsini Biliyoruz”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Vatandaşlarımız endişe etmesin, İBB olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğünden arkadaşlarla birlikte konuya hâkim durumdayız. Yani yağmur kaçta başlar, kaçta biter, nerede sel, nerede su baskını olur hepsini biliyoruz. Dile kolay, neredeyse yirmi beş yıllık bir tecrübe. Bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki memur arkadaşlar bile ‘Şiddetli yağmur yağdı, gelin falanca yere gidelim, orayı su basmıştır’ diyebiliyorlar. Hiçbir ihbar gelmeden o bölgeye gidiyoruz ki aynen arkadaşımızın söylediği gibi her yeri sular altında, vatandaşları çırpınırken buluyoruz.” dedi.

“2.300 Cankurtaran, 745 Kurtarma Botu ve 21.000 Can Simidi İle İstanbul Olarak Yağmura Hazırız”

Açıklamalarını sürdüren Topbaş “Allahtan başka kimseden korkumuz yok. Yalnız yağmurun da Allah tarafından gönderildiğini düşünürsek biraz korku olması da normal tabii. Ancak İstanbullu kardeşlerimiz korkmasın. 2.300 cankurtaran, 745 kurtarma botu ve 21.000 can simidi İle İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak yağmura hazırız. Vatandaşlarımızdan da kesinlikle paniğe kapılmamalarını istiyorum. Paniğe kapılmak yüzme bilen kişinin bile boğulmasına neden olabilir.” dedi.

“Sele Kapılan Yurttaşlarımız Çenelerini Kaldırmak Suretiyle Ağızlarını Suyun Üstünde Tutsun”

Acil durumlarla ilgili açıklamalarda bulunan Topbaş “Su yutan kişiye uzmanlar tarafından acil yardım yapılması ve suyun boşaltılarak solunumun yeniden başlatılması çok önemli. Sele kapılan yurttaşlarımız da çenelerini kaldırmak suretiyle ağız ve burunlarını su seviyesinin üstünde tutmaya çalışsınlar. Eğer bu mümkün olmuyorsa İBB Beyaz Masayı arayarak veya eposta ile bizden yardım talep etsinler. En geç 24 saat içinde kendilerine dönüş yapacağız. Şu anda Beyaz Masa birimimizdeki masalar yüzer vaziyette, personelimizin bir bölümünün de bahçedeki telefon direklerine tırmandığı yönünde duyumlarımız var ancak endişe edilecek bir durum yok. Hemşehrilerimiz bize güvensinler.” dedi.

“Geçen Yılki Yağmur Dualarımızın Sonucu Olabilir”

Kaparoz muhabirinin “Neredeyse 25 yıldır bu şehri yöneten kadrolar olarak sizin hiç sorumluluğunuz yok mu?” sorusunu yanıtlayan Topbaş “Tabii ki bizim de İBB olarak, belli noktalarda sorumluluğu üstlenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Mesela bir yıl kadar önce kuraklık nedeniyle yağmur duasına çıkmıştık. Mübarek insanlar olduğumuz için Allah da dualarımızı kabul etmiş olacak ki, o günden beri yağmur bir daha kesilmedi. Bu noktada ben de ‘Acaba bu kadar dua etmese miydik?’, ‘Duayı farklı mı etseydik?’ gibi sorular soruyorum kendime. Yani hiç merak etmeyin aynı yol yaptığımız gibi, özeleştiri de yapıyoruz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...