İngilizce Eğitimi Sil Baştan: “How Many, Hava Menili, Havdırmeyli Hap Hup”

Ortaokullarda, İngilizce eğitimi konusundaki başarısızlığı masaya yatıran Millî Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Arap alfabesini öğrenmekte kullanılan geleneksel yöntemlere dönme kararı aldılar.

Ba Beyli Bala Bulalı Bamburleyli Bap Bup, Ca Ceyli Cala Culalı Cumburleyli Cap Cup

Uygulanacak yeni sisteme göre, İngilizce öğrenmeye başlayacak öğrenciler, dil öğreniminden önce belli kalıpları ezberleyerek dil becerilerini geliştirecekler. Tekerleme tarzındaki bu alıştırmalar ile çocuklar, çok küçük yaşta İngilizce konuşmaya hazır hale getirilecekler.

Arapça öğrenimindeki tekniklerden yola çıkılarak geliştirilen yeni sistemde, örneğin, “What is your name?” sorusunu öğrenmek için çocuklar önce ilgili tekerlemeyi ezberleyecekler: Yor neym is, vats yor neym is, vamburleyli vat vut.

Karşısındaki kişi ise “My name is falan filan” demeden önce yanıt tekerlemesini söyleyecek: May neym is, maya neym is, maydır neymis may muy.

Millî Eğitim Bakanı: “Eskiden Amerikalılar Hızlı Konuşuyor Ben Anlayamıyordum, Artık Ben Hızlı Konuşuyorum, Amerikalılar Anlayamıyor”

İngilizce eğitimindeki yeniliklerin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Millî Eğitim Bakanı “Pisa sonuçları maalesef, öğrencilerimizin yabancı dil, yerli dil, hatta kuş dilini bile öğrenemediğini ortaya koydu. İtiraf etmem gerekir ki bu durum benim çok zoruma gitti. Şu anki eğitim sistemimizde yetiştirdiğimiz öğrenciler ne anadilinde, ne de başka bir dilde meramını anlatabiliyor. Bu tablo bizi yeniden düşünmeye noktasına getirdi ve 2016 yılının son aylarında, yaklaşık yirmi beş uzmandan oluşan Yabancı Dil Eğitiminde Gelişim Grubumuzu kurduk. On iki imam, altı polis, dört güzellik uzmanı, iki futbol antrenörü ve beş moto kuryeden oluşan son derece inovatif bir ekip, hepsi de kendi konularında uzman kişiler. Bu arkadaşlar iki ay içinde Arapça alfabe öğreniminden yola çıkarak, çok farklı bir İngilizce öğrenme yöntemi geliştirdiler. Bakın çok samimi söylüyorum, ekibin içindeki yirmi beş kişi de doğru düzgün İngilizce bilmiyorken şu anda kendi geliştirdikleri yöntemle, hepsi sular seller gibi İngilizce konuşuyor. Kendimden örnek vermem gerekirse, ben yıllardır İngilizce öğrenmeye çalışan, bu işe büyük paralar akıtmış ancak başarılı olamamış bir insandım. İnanın bu yeni yöntemle iki buçuk ayda İngilizceyi öğrendim. Eskiden Amerikalılar konuştuğunda ne dediklerini anlayamıyor, ‘lütfen biraz daha yavaş konuşun’ diyordum. Bugünse rolleri değişmiş durumdayız, artık ben hızlı konuşuyorum, Amerikalılar beni anlayamıyor” dedi.

“Kaybedecek Hiçbir Şeyimiz Yok”

Kaparoz muhabirinin sorusu üzerine velilerin de yeni uygulamadan çok memnun olduğunu belirten Millî Eğitim Bakanı “Bugün çocuklara hiçbir şey öğretemez durumdayız, diyelim ki yeni sistemde de başarılı olamadık. Dil öğrenme anlamında öğrencilerimizin bir kaybı olmayacak, zaten hiçbir şey öğrenemiyorlardı, yeni sistemde de en fazla dil öğrenememiş olacaklar. Bu konuda diğer ülkelere göre çok avantajlı bir durumdayız. İki kelime öğretsek bile başarı oranımız artmış olacak ki ben ikinin, üçün üzerine çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

Konuşması bittikten sonra Millî Eğitim Bakanlığı bürokratlarıyla birlikte basın mensuplarını selamlayan Millî Eğitim Bakanı, hep bir ağızdan “Gut baylı, gutlu baylalı, gumburbaylı gut bay” tekerlemesini söyleyerek basın toplantısını sonlandırdı.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...