İşte Sır Gibi Saklanan Yerli Otomobil Modelleri

Kaparoz, yerli otomobilin sır gibi saklanan ilk prototiplerine ulaştı. Beş farklı model olarak düşünülen araçlar, önümüzdeki yıl içinde görücüye çıkacak. Ocak ayında yapılacak Detroit Uluslararası Otomobil Fuarına yetişmesi zor görünen yerli otomobil modellerinin Çemişgezek Uluslararası Elişi Festivalinde (Çemişgezek International Handjob Festival) sergilenmesine kesin gözüyle bakılıyor. İşte sır gibi saklanan yerli otomobil modelleri:

1-) Kartonpiyer
Kartonpiyer modeli muhafazakâr aileler düşünülerek tasarlanmış. Dışarıdan aracın içinin görünemediği modelde, içeriden de dışarısı görülemiyor. Tasarımcılar ilk başta bunun bir güvenlik riski oluşturmasından endişelenmişler ancak bugün hemen herkes, güvenlik riskinin otomobilin içinin görülmesinin yaratacağı ahlaki riskin yanında önemsiz olduğunu belirtiyor.

2-) Batti
Diğer modellerde olduğu gibi Batti modelinde de vites ve direksiyon standart donanım içerisinde geliyor ancak araçta bir radyatör bulunmuyor. Bu modelin esin kaynağı geleneksel Anadolu insanı. Anadolu topraklarında yüzyıllardır geleneksel olarak battaniyeyle ısınıldığını belirten uzmanlar, bu modeli alacak kişilerin serin havalarda, araçlarını sarıp sarmalayarak doğal bir sıcaklık elde edebilecekleri söylüyor. Bir beygir gücündeki araç, sürücünün iteklemesiyle hareket ediyor.

3-) Taklambaç
Taklambaç, otomobil teknolojisinde bugüne kadar rastlanmayan bir yenilikle geliyor. Taklambaç’ta TTS – Tepede Tekerlek Sistemi ile aracın kaza yapıp takla atması durumunda bile güvenle seyretmesi için aracın üstüne monte edilmiş tekerlekler bulunuyor. Ters dönen araç, tepedeki tekerleklerin üstünde gitmeye devam ediyor ancak sürücünün de amuda kalkmış biçimde aracı kullanabilecek beceriye sahip olması gerekiyor.

4-) Zırt
Ekonomik araç arayanlar için tasarlanmış Zırt tam bir şehir arabası. Gecekondulardan esinlenerek geliştirilen modelde cam pencere opsiyonel olarak sunuluyor. Standart modelde pencerelere gerili çarşafların kullanıldığı Zırt’ta bir motor bulunmuyor. Motorun çıkartılması sayesinde aracın büyük ölçüde hafiflediğini belirten tasarımcılar, Zırt kullanmak için bir ehliyete de gerek olmadığını belirtiyorlar. Park edildiği yerde senelerce durabilen araçla bir yere gitmek istendiğinde çekici çağrılması gerekiyor. 100 km’de hiç benzin tüketmeyen modelin LPG’li versiyonu da bulunuyor. Zırt’ın LPG tüketimi de benzin tüketimi ile aynı düzeyde.

5-) Dantel
Dantel modeli detaylara önem verenlerin tercihi olacak biçimde tasarlanmış. Motor kapağında kullanılan Hereke halısında metrekare başına iki yüz kırk bin düğüm bulunuyor. Ön camın modern bir yatak örtüsüyle süslendiği modelin arka bölümü komple dantel işlemeyle kaplanmış. Prestiji seven zengin sürücülerin hedeflendiği Dantel modeli biraz pahalı olsa da sokağa çıktığınızda gözler otomobilinizin üzerinizden ayrılmıyor.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...