Tam da Bu Nedenle Nuray Mert

Nuray Mert diyor ki “Müftülüklere nikâh yetkisine gelince, kusura bakmayın ama bu değişikliğin dini düşünce ve yaşam tarzını dayatma ile alakası yok. Tam da bu nedenle, ateşli itirazların çoğu havada kalmaya mahkûm.” Tabii kendisi bilim insanı olduğu için sözü burada bırakmayıp, gerekçesini de söylüyor: İmam Efendi nikahı kıydı diye dört karı alınması mümkün değilmiş. İçiniz rahatladı değil mi?

Bu ikinci cumhuriyetçi tayfasında “tam da bu nedenle” falan gibi havalı laflar gördünüz mü bilin ki o yazının en yalan kısmı burasıdır. Tam da bu nedenle deyince zırvalar düzene mi giriyor, nasıl bir kafanız var lan sizin? İmam Efendi, İslamiyet dininin mensubu bir kişi değil mi? Musevisi, Hıristiyanı, Alevisi, ateisti isteyecek mi lan bu işi düşündün mü hiç? Ben nikahımı herhangi bir din görevlisinin kıymasını istemiyorum. Çünkü inanmıyorum ben bu dinlere. Bu ülke laik değil mi lan? Yarın Papaz Efendi AİHM’ye başvurup, kendisi de nikah kıldırma yetkisini alırsa Nuray Mert, kendi memleketindeki Trabzon’lu hemşehrilerine bir sorsun bakayım ne derler bu işe. “Sevgili hemşehrilerim, tam da bu nedenle bu bir dayatma değildir, nikahınızı bundan gayri Peder Hristo kıyacak.” diyebilecek mi? Yok yemez tabii. Onun “Tam da bu nedenle” tekerlemeleri hep iktidarın değirmenine su taşır çünkü.

Ben de “Müftülüklere nikah kıydırma yetkisi verilmesi, dini düşünce ve yaşam tarzını insanlara zorla dayatmaktır. Tam da bu nedenle itirazlar yerden göğe kadar haklıdır.” diye yazayım. Niye benim “tam da bu nedenlem” yanlış, onunki doğru olsun?

Diyelim ki ben Aleviyim, yarın “Bu mahallede İmam Efendi dışında bir görevli yok, nikahınızı bu kıyacak” derlerse, bu bir dayatma olmayacak mı? Her yeri İmam Hatip yapıp, normal okullara gitmek isteyen öğrencilere isyan edecekmişiz, buna değil. Nuray Mert öyle buyuruyor. Oğlum zaten imamlara ek iş çıkartılmasının ana nedeni bu okulları bitirenleri nikah memurundan, bilmem nereye kadar atamak için değil mi? Sen bu kadarcık neden sonuç ilişkisi bile kuramıyor musun?

“Tam tersine, ‘imam nikâhı’ adı altında, hiçbir yasal güvencesi olmayan akitlerin ve bunların yaratacağı suiistimalleri önlemek açısından faydalı bir sonucu olabilir.” diyor Mert. Buradan bu sonuç nasıl çıktı anlamadım ben. Dini nikah yasaklanacak mı? Hayır. Kurana inandığını düşündüğümüz, dolayısıyla dört karı almaktan, küçük yaşta evlenmeye kadar Allah’ın hükümlerini tartışmasız kabul eden kişilere, Allah’ın kuralları ile ters bir uygulamayı teslim ediyoruz. Adamın inancı başka, uygulayacağı şey başka. Bu normal midir lan? Biz mi salağız oğlum? Biz imamların Kuran’a inancını mı sorgulayacağız, yoksa inancına aykırı işler yapmalarını mı bekleyeceğiz?

Yarın bir köyde, bir adam 18 yaşındaki bir kadına tecavüz ederse, İmam Efendi’nin kendi inancına göre bu ilişkiyi uygun görüp “Ben üç gün önce bunların nikahını kıydıydım” diye sahte belge hazırlamayacağını nereden bileyim oğlum? Nedir bu imam ısrarı? Mehmet Ali Yalçındağ, Nuray Mert için ‘Tayyip Erdoğan hayranı’ demişti. Bu muhabbetin yapıldığı masada da Ahmet Hakan, Mehmet Ali Yalçındağ ve Nuray Mert var. Kadroya bakar mısın, bir imam efendi eksik.

Bilmem hatırlatmaya gerek var mı, Nuray Mert’in gazetesindeki arkadaşları bu iktidarın yalanlarıyla şu an hapisteler. Bu iktidar, bir yıl önce FETÖ ile mücadele etmek için OHAL ilan ederken ne kadar samimiyse, bugün imamlara nikah yetkisi isterken de ancak o kadar samimi.

Şu an Türkiye’deki acil ihtiyaç bu mudur lan? Bizim ülkemizin sorunu, imamların nikah kıyamaması mı? Kadın cinayetleri mi bitecek, kadına şiddet mi azalacak imamlar nikah kıyınca? Gazeteci değil misin sen, sorsana lan iktidara. Ama herkes biliyor ki sen bunları soramazsın. İşte canikom tam da bu nedenle sen gazeteci değilsin. Arkadaşlarını hapse atan bir iktidarı yalamaya çalışan bir iş birlikçisin. ‘Tam da bu nedenle’ demiş miydim?

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...