Burak Yılmaz: “Futbol Zekâ Oyunudur Diyerek Çok Sayıda Arkadaşımı Futboldan Soğuttular”

Milyon dolarlık ücretlerle yabancı ülkelerde top koştururken durumdan şikâyet etmeyen Burak Yılmaz, iş Türkiye’ye gelince, yabancı futbolcuların ülke sporuna zararlı olduğunu belirterek Türk futbolcularının sesi olmuştu. Burak Yılmaz’ın arkasında birleşen yerli futbolcular, yabancı sınırının yanında, takımdaki belli bir zekâ düzeyinin üzerindeki oyuncu sayısının sınırlanmasına yönelik zekâ sınırı uygulanmasını talep ettiler.

“Futbol Zekâ Oyunudur Diyerek Çok Sayıda Arkadaşımı Futboldan Soğuttular”

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Burak Yılmaz “Futbol erkek oyunu, kas gücü gerektiriyor, beyin gücü değil. Son zamanlarda moda olmuş deyimler var. Zekâ dolu bir hareket, çok zeki bir futbolcu, akılcı vuruş gibi. Yani bu laflara uyuz olduğum kadar hiçbir şeye uyuz olmuyorum. Satranç mı oynuyoruz sanki biz, ne zekâsı, ne aklı? Ortada bir top var, sen de eşek gibi koşup topu kale direklerinin arasından geçirmeye bakacaksın. Hangi kaleye gol atacağını bilecek zekâya sahipsen fazlasına da gerek yok. Bakın bu zekâ saplantısı yüzünden futbolu bırakan çok arkadaşım oldu benim. Kütük Hamdi diye bir arkadaşımız vardı, çok iyi topçuydu. İki ayağını ve bir kafasını kullanabiliyordu. Kafasını kullanıyor derken, topa vurmak için tabii, yoksa bildiğiniz geri zekâlı. Kornerden kendi kalesine gol attı diye takımdan attılar bunu. O zaman 23 yaşındaydı. IQ’su da 23’tü Hamdi’nin. Büyük bir yetenek kayboldu gitti.” dedi.

“İleri Zekâlı Adamın Topla İşi Olmaz”

Önerisini ayrıntılı olarak açıklayan Burak Yılmaz “İleri zekâlı adam kendisine başka iş bulabilir ancak geri zekâlı insan için bu mümkün değil. Zaten annelerimiz bu nedenle hep çocuklarına ‘git dersine çalış, topçu mu olacaksın?’ demiştir. Burada yapılacak iş çok basit, örneğin 100 IQ sınırı getirdiniz, bir takımda 100 IQ’nun üzerinde en fazla üç kişi olabilecek. Gerekirse bu arkadaşların lisansları bile iptal edilecek. Böylece çok önemli bir adaletsizlik de ortadan kalkmış olacak. Bu sınırlama gelirse rahat bir nefes alacak çok futbolcumuz var” dedi.

“Çin Futboluna Büyük Katkılarım Oldu Ancak Herkes Bir Burak Yılmaz Değil”

Yabancı sınırlamasıyla ilgili olarak da görüşlerini açıklayan Burak Yılmaz “Bakın arkadaşlar ben de Çin’e gittim. Oradaki arkadaşlara futbolun inceliklerini gösterdim. Ben gittiğimde Çin’deki futbolcular topla düdüğü karıştırıyorlardı, topu ayağına alan futbolcu antrenöre bakıyordu, ‘Şimdi ne yapacağım?’ diye. Şunu söylemeliyim ki, Çin futboluna çok büyük katkılarım oldu. Ancak herkes bir Burak Yılmaz değil, Burak Yılmaz’lar kolay yetişmiyor. Türkiye’mizde özellikle benim gibi başarılı insanları korumamız gerek. Yani bir Burak Yılmaz kenarda otururken, yabancı bir futbolcunun sahada olmasını ben anlayamıyorum. Yabancı ve zeki oyuncu olmak üzere eğer bu iki sınırlama getirilirse, bizim de cebimiz belki biraz para görür. İnanın, bugüne kadar tek kuruş birikim yapamadım, aldığım maaş kredi kartına zor yetiyor.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...