Cüzzamlı Bir Partinin İstenmeyen Ölüleri

Ankara İncek’teki bazı vatandaşlar, traktörle falan gelerek, Hatun Tuğluk’un mezarına saldırmış ve kendi mezarlıklarında Hatun Tuğluk’u istemediklerini söylemişler. Kimse bu insanları kınamaya, eleştirmeye, saldırganları yakalayıp da hapse atmaya falan kalkmasın. Bu işte bu adamların zerre kadar suçu yok. Tam tersine ben bu yaptıklarının son derece doğal olduğunu düşünüyorum. Neden mi?

Çünkü bu tablo bu insanların değil, bugün İncek’teki milliyetçileri eleştiren iktidarın, muhalefetin ve basın organlarının suçu. Şimdi hepsi bir olmuş, bu işte kendi sorumlulukları yokmuş gibi saldırganları lanetliyorlar.

Sen sistemli bir politikayla halkı cahil bırakacaksın. Ekranlarda profesör unvanlı eğitimcilerin “En iyisi okuma yazma bilmeyenler, sonra ilkokul, ondan sonra lise mezunları. En kötüsü de üniversite mezunu olmak” diye açıklama yaparak cehalete övgüler düzecek.

İktidar partisi, HDP’liler iktidarı sarsacak bir oy potansiyeline kavuşup ‘Seni Başkan Yaptırmayacağız’ dedikleri gün, bu insanların terörist olduklarını söyleyerek gezecek.

Milliyetçi partinin lideri, HDP’lileri bırak bu partiye oy verenleri de terörist ilan edecek.

CHP lideri iktidarın “HDP’liler teröristtir” sözüne uyarak, HDP ile yan yana gelmeyecek, bu yalnızlaştırmaya karşı çıkmayacak, dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı çıkmayı bırak oy verecek, HDP’li milletvekilleri tutuklanırken hiçbir ciddi direniş göstermeyecek.

Yandaş basında her gün HDP’lilerin terörist olduğu ve askerlerimizi öldürenlerle iş birliği yaptığı yolunda yalan haberler çıkacak.

Hürriyet, Sözcü gibi iktidar yancıları da ‘HDP’ye oy verip kalaşnikofa şarjör olmayın’ diye HDP’yi terörist gösteren yazılar yazacak.

Sonra da hepsi bir arada cenazeye saldıranları suçlu ilan edecekler.

Hadi lan oradan. Suçlu sizlersiniz, İncek’teki milliyetçilerin zerre kadar suçu yok. Her gün “bu adamlar teröristtir” diyen, terörizme destek olduğu için milletvekillerini hapse koyan, milletvekillerini geç bu partiye oy verenleri bile terörizme destek olmakla suçlayan sen değil misin?

Ermenileri düşman belleten, Kürtleri terörist, Alevileri Allahsız diye gösteren sen değil misin? İncek’teki insanların günahı var mı? Bu insanların Ermeni arkadaşları mı oldu, Alevilerden bir kötülük mü gördü, Kürtlerin bir yanlışı mı oldu lan İncek’e? Nereden bilip de lanet okusun bu insanlar Ermeniye, Aleviye, Kürde?

Hepsini sen öğretmedin mi lan bu insanlara? Sen gazetelerinde HDP’lilere terörist diyenleri başlıktan vermedin mi “Falancadan HDP’ye Tarihi Ayar” diye. İçişleri Bakanının HDP’lileri terörist olarak gösterdiği açıklamaları ayakta alkışlamadın mı?

Şimdi neye itiraz ediyorsunuz oğlum?

İncekli milliyetçiler sizin öğrettiklerinizden hareketle, bir tablo yapıp duvarınıza astı. Boyalar, fırça, tuval, desen, hepsi sizin. Bu tablo sizin tablonuzdur, siz yaptınız bunu başkası değil.

Kızabilir miyiz İncek’teki insanlara, kim ister lan teröristlerin kendi mezarlığına gömülmesini? Kim ister çocuğunun terörist analarıyla yan yana yatmasını? HDP’lileri geçtim onlara oy verenlerin bile terörist olarak etiketlendiği bir toplumda, mezarı bırakın kim ister bunlarla yan yana oturmayı? Kim ister teröristlerle aynı otobüse binmeyi, birlikte yemek yemeyi?

Sizler siyah insanlara uygulanan ayrımcılığın çok daha fazlasını Türkiye’de Kürtlere uyguladınız. Bu insanlara cüzzamlı muamelesi yaptınız. Kılıçdaroğlu bile herkesi ziyarete gitti de bu cüzzamlı partiyi ziyarete gitmedi lan. Sen nasıl bir solcusun ki Yenikapı’ya gittin, Sayın Bahçeli diye pervane oldun da bir HDP’li Demirtaş’ı tutukevinde ziyarete gidemedin?

Ölüye yönelik bu saldırılar, yarın canlılara olduğunda Madımak’ı seyreden Erdal İnönü gibi Kılıçdaroğlu’nun da bu saldırıları seyretmeyeceğinin garantisi var mı? Tuğluk’un ailesini arayıp “Yaşananları tasvip etmemiz mümkün değil” demiş. Ne demek lan bu? Yok bir de tasvip edeydin paşam. Ne lazımdı senin, ölüye saldırıyı tasvip etmen için, abdest mi almaları lazımdı saldırganların? Sen böyle bir saldırı için ‘tasvip etmek’ eyleminden başka kullanacak sözcük bulamıyor musun?

Ankara İncek’teki insanlar kendilerine öğretilen neyse bunun gereğini hatta belki biraz eksiğini yaptılar. Kimse onlara tek bir söz bile söylemesin. Şimdi Ertuğrul Özkök’ten Sözcü Gazetesi yazarlarına, Kılıçdaroğlu’ndan diğer siyasi partilere, İçişleri Bakanından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsüne kadar herkes saldırganları kınıyor. Yahu bunlara terörist denirken siz neredeydiniz? Bunlara terörist denildiği için halk da teröristleri mahallesinden kovdu. Ne yapaydı yani, bağrına mı basaydı teröristleri, terörist analarını? Siz üç yıldır ne dediğinizin farkında değil misiniz?

15 Temmuz’da FETÖ’cüler, tanınmamak için bayraklarını alıp nasıl alanlara koştuysa, şimdi de bu işin gerçek failleri kınama üstüne kınama açıklamaları yapıyor. Yerseniz.

Yandaş gazetelerinizin siz saldırıyı kınayana kadar, “Mahallelilerden tepki” türünden haberler yaptığını bile görmediniz mi? Bu saldırılardan bile hoşnut olacak bir nefret ülkesi yarattığınızı görmüyor musunuz?

Bakın bu çok ciddi bir uyarıdır. Yarın insanlar ölülere değil canlılara da saldıracak. Artık insanlara terörist demekten, cüzzamlı muamelesi yapmaktan ne olur vazgeçin.

Sosyal demokratlar için son bir söz daha. Her ülkede totaliter rejime meraklı hırslı bir politikacı çıkabilir ancak ülkeleri faşizme sürükleyen asıl neden bu kişilerin varlığı değil, bunlara karşı çıkacak kişilerin yokluğudur. Bu tablonun ana sorumlusu, seçimi kazanmak için her yolu mübah sayan AKP ve AKP’nin lideri Erdoğan olabilir ancak tek sorumlu da onlar değil. Terörist ve cüzzamlı gibi gösterilen kişilerle yan yana gelmemek için elinden geleni yapanlar da bu tabloda en az diğerleri kadar suçlu.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...