Sıkarken Yer Değiştiren Çamaşır Makineleri İçin de Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenecek

Hükümetin yeni çıkarttığı KHK uyarınca Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili uygulamalarda, kapsam yönünden değişikliğe gidildi. Yeni uygulamaya göre otomobiller dışında kalan diğer motorlu cihazlar da MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) ödeyecek.

“Maliye Bakanlığı Bünyesinde, Arabalar Dışındaki Motorlu Cihazların Belirlenmesi İçin Bir Kurul Oluşturuldu”

Konuyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapan Maliye Bakanlığı vergi uzmanı Hamiyet Salar “Arkadaşlar bildiğiniz gibi MTV, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin kısaltılmışı, içinde motor olan ve hareket eden tüm nesnelerin vergilendirilmesine yönelik bir vergi kalemi. Ancak bugüne kadar bu vergiyi sadece araba, kamyon, otobüsle ilgiliymiş gibi algılamışız, belki de böylesi işimize gelmiş. Geçen gün yaptığımız bir toplantıda bir arkadaşımız, elektrik süpürgesinin motorunun bozulduğundan söz edince, oturumu yöneten kişinin beyninde birden bir kıvılcım çaktı. Elektrik süpürgesinin de tekerlekleri vasıtasıyla yürüdüğünü, bir motor ile çalıştığını ancak bu araçlardan motorlu taşıtlar vergisi alınmadığını söyledi. Bunun üzerine, Sayın Bakanımızın da önerisiyle, Maliye Bakanlığı bünyesinde, arabalar dışında kalan, motorlu diğer cihazların belirlenmesine yönelik bir kurul oluşturuldu.” dedi.

“Elektrikli Süpürge, Blender ve Vibratörler de Motorlu Taşıtlar Vergisine Tabi Olacak”

Açıklamalarını sürdüren Hamiyet Hanım “Bu kurulun çalışmaları sonucunda, aşağıdaki cihazların da tıpkı taşıt araçları gibi motorlu taşıtlar vergisi kapsamında vergilendirilmesi gerektiği görüşü ortaya çıktı:

  1. Elektrik Süpürgesi, Halı Yıkama Makinesi ve Benzeri Taşıtlar,
  2. Sıkma Esnasında Titreşim Nedeniyle Yer Değiştiren Çamaşır Makineleri,
  3. Tekerlekli Sehpa Üzerindeki Saç Kurutma Makineleri ve Portatif Buzdolapları,
  4. Mutfak Robotları ve Blenderlar,
  5. Vibratörler ve Büyütme Cihazları,
  6. Müshiller ve Bağırsak Tedavisine Yönelik İlaçlar.

Şu anda arkadaşlarımız bu ürünler için uygun vergi oranlarını tespit etmeye çalışıyorlar.” dedi.

“Motoru Bozmuşuz Deyiminden Hareketle İshal İlaçlarını da Motorlu Taşıtlar Vergisi Kapsamına Alıyoruz”

Kaparoz muhabirinin “İshal ilaçları neden dahil edildi, onlarda da mı motor var?” sorusunu yanıtlayan Hamiyet Salar “Biliyorsunuz halk arasında bir deyim vardır, ishal olunca ‘motoru bozmuşuz’ derler. Bu deyimden de görüldüğü gibi bağırsakların motor olarak algılanması gibi bir durum söz konusu. Yani dikkat edin, başımız ağrıyınca ya da göğsümüz sancıyınca motoru bozduk demiyoruz. Bu nedenle müshiller ve diğer bağırsak ilaçlarını da motorlu taşıtlar vergisi kapsamına aldık. ‘Vergini öde, motorunu sağlam tut’ gibi de bir slogan bulmuş arkadaşlar. Şahsen benim çok hoşuma gitti. Sanırım 2017 başına hepsini yetiştirebileceğiz. Burada vatandaşlarımıza da şunu söylemek istiyorum. Bu uygulamamızla yeni bir vergi salınmış olmuyor. Biz, içinde motor olmasına karşın bugüne kadar çeşitli ihmaller nedeniyle vergilendirilememiş cihazları vergi kapsamına alıyoruz. Bu uygulamalardan sonra içinde motor olan her şeyin vergisini almış olacağız. Bir anlamda, bugüne kadar fark edilmemiş bir kaçağı önlemiş oluyoruz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...