100 Yıllık Gizem Çözüldü: 29 Ekim Bayramı Neden 28 Ekim Öğlen Başlıyor?

Diğer bayramların hepsi oldukları günde kutlanırken, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın bir gün önceden, 28 Ekim öğleden sonra bir buçuk günlük tatille, erkenden kutlanmaya başlanmasının gizemi nihayet çözüldü.

“Diğer Bayramlar Bir Gün Ama Cumhuriyet Bayramı Bir Buçuk Gün Tatil”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Kemal Bilicek “Biliyorsunuz 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs’ta, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ise 23 Nisan’da kutlanır. Bu nedenle tüm bayramlarımızda kutlamaların yapılacağı gün, yani 23 Nisan veya 19 Mayıs tarihleri tatildir. Bunların içinde yalnızca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için tatil ve kutlamalar bir gün önceden başlar. 28 Ekim öğleden sonra başlayan 1,5 günlük tatil 29 Ekim akşamı sona erer.” dedi

“Cumhuriyet Kadroları Felaketler de Olduğu Gibi Bayramlarda da Öngörülü İdi”

Açıklamalarını sürdüren Prof. Bilicek “Ben bir tarihçi olarak bunun nedenini soranlara “Yahu ne bileyim ben, her şeye de burnumuzu sokmayalım. Demek ki o zamanlarda 29 Ekim için özel bir ayarlama yapılmış” diyerek soruyu geçiştiriyordum. Şimdi Cumhuriyetin 94. yılında görüyoruz ki bu cumhuriyetin kurucu kadroları, felaketler konusunda olduğu gibi bayramlar konusunda da son derece öngörülü davranmış, bugünleri önceden görmüşler” dedi.

“29 Ekim Ankara’nın Kurtuluşu ve Cumhuriyet Bayramı Olarak Kutlansın”

Kaparoz muhabirinin sorusu üzerine devlet büyüklerine bir çağrı da yapan Prof.Dr. Bilicek “Ben bu yıldan başlayarak 29 Ekim’in Cumhuriyet Bayramı ve Ankara’nın Kurtuluşu olarak kutlanmasını öneriyorum. 28 Ekim öğle saatlerinde top atışları yapılır, bir buçuk gün boyunca da kutlamalar devam eder. Kurtuluş coşkusu, cumhuriyet coşkusuyla birleşir. Çoluk çocuk, kadın erkek, ülkemiz için tam anlamıyla bir bayram olur. Bakın ben bile şu an gözyaşlarımı tutmakta zorlanıyorum. Dile kolay çeyrek asır oldu.” dedikten sonra gözyaşlarına hâkim olamayan Bilicek, konuşmasını yarım bırakmak zorunda kaldı.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...