Eğer Bugün de İstifa Haberi Gelmezse Reislik Erdoğan’dan Gökçek’e Geçebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan on gün içinde üç kez istifa çağrısında bulunmasına karşın bugüne dek istifa etmeyen Melih Gökçek iktidarın dengelerini de bozdu. Ankara kulislerinden bildirildiğine göre, bugün de Beştepe’ye davet edilen Melih Gökçek, eğer Erdoğan’ın çağrısına olumlu yanıt verip istifa etmezse, reislik unvanı otomatik olarak Erdoğan’dan Gökçek’e geçebilir.

“Racona Göre Emir Tekrarı En Fazla İki Kere Yapılır”

Konuyla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz bir uzman “Her işin bir raconu vardır. Reis dediğimiz kişi her zaman doğru karar veremeyebilir ancak her zaman kararına uyulması gerekir. Yani reis bir kişinin istifa etmesini istiyorsa bunu bir emir gibi görmek gerekir. Reisin karşısındaki kişi çocuk gibi ısrar edip, ‘Yok ben istifa etmiycem’ diyemez. Her şeyden önce racona uymaz bu tür hareketler. Bizim ortamlarımızda reis bir sözü bir kez söyler. Ancak bazı istisnai durumlarda, ‘duyulmamıştır, gereğince anlaşılmamıştır’ diye düşünülerek emir tekrarı yapılabilir. Eğer ikinciden sonra gereken yapılmıyorsa bu işin üçüncüsü olmaz. Reisler üç kere rica etmez.” dedi.

“Reis Üç Kere Rica Ediyor da O İş Olmuyorsa Vatandaş Düşünmeye Başlar”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Reislik müessesesi farklıdır, bunu devlet dairesi ya da şirket yönetimi gibi düşünmeyin. ‘Ben on kere söylerim nasılsa birinde anlar’ şeklinde yürümez burada işler. Reis üç kere rica edip de o iş olmuyorsa, vatandaş da reislik makamının yetkisini sorgulamaya başlar. Yani demek ki reis istiyor ama olmayabiliyor gibi bir düşünce yayılır. Ondan sonra ayağına bir bardak su bile getirtemezsin. Reis dediğimiz kişinin sözünün ikiletilmemesi gerek. Burada ikiletmeyi geçin rica üçletilmiş gibi görünüyor ancak buna karşın henüz istenen sonuç yok. Bunlar reislik unvanını zedeleyen, racona uymayan vaziyetler. Reisler, Tapu Kadastro’da dilekçeyle iş yaptırır gibi çalışmazlar. Ol der olur. Bul der bulur. Kaybol der, o iş de orada biter. Onun için, bizim ortamlarımızda üç kere ricası kabul edilmeyen reisin unvanının düştüğü kabul edilir. Ricayı kabul etmeyen kişi de otomatikman yeni reis olur.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...