Resmi Nikâhta İkinci Perde: Müftülere Gelini Öpme Yetkisi Geliyor

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemenin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin üzerinden daha saatler geçmeden, bu yetkiyi genişleten bir düzenleme meclis gündeminde. Teklif edilecek yeni düzenlemeye göre nikâhı kıyan müftülerin nikâh sonrasında gelini öpmesi de mümkün olabilecek.

“Müftü’nün Gelini Öpmesinde Bir Kötülük Yok”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Şimdi bu konuyu başka yöne çekenler olacağı için biz en baştan bunu söylemek istiyoruz ki bu art niyetli kişiler amacına ulaşamasın. Olay şudur: Bir müftü arkadaşımızın ‘Resmi nikâhlarda gelinle damatla öpüşmeler olabiliyor, eğer nikâhı biz kıyarsak nasıl hareket edeceğiz?’ şeklinde bir sorusu oldu. Biz de ona durma göre öpebileceğini söyledik. Ancak bazı arkadaşlarımız bu konunun yasal çerçeveye oturtulmaması durumunda, kendi başlarının ağrıyacağı konusunda ısrarcı oldular. Biz de düşündük, taşındık ve müftülere gelini öpme imkânı tanıyan değişikliği teklif etmeye karar verdik” dedi.

“Vatandaş Düzenlemeye Olumlu Bakıyor”

Değerlendirmelerine devam eden yetkili “Biz bu konuda anket de yaptırdık. Vatandaşımız %60 oranında bu uygulamaya sıcak bakıyor. Kalan %40’ın da ‘Önce ben öpsem olur mu?’ gibi bir talebi var. Yani onlar da tümüyle karşı değiller. Tabii anket sonuçlarına bakınca da insan şaşırıyor. Bizim vatandaşımız gerçekten çok farklı. Çok saf insanlar, çok iyi niyetliler. Böyle hemencecik güvenebiliyorlar. Onların başına bir şey gelirse üzülürüz tabii. Bunu da buradan hatırlatmış olayım.” dedi.

Muhalefet: “Bu İşin Sonunun Nereye Varacağı Belli Değil”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan muhalefet partisinden bir yetkili ise teklife soğuk baktıklarını söyleyerek “Dün nikâh kıymaydı, bugün iş öpmeye geldi. Yani müftü kendine nikâh kıymıyor ki gelini öpsün. Zaten dikkat edilirse resmi nikâhlarımızda da nikâh memuru arkadaşımız gidip de gelini öpmez, damada ‘Gelini öpebilirsin’ der. Bizim nikâhlarımızda gelini öpen kişi genellikle damattır. Hadi bizler müftülere güvenerek bunu kabul ettik diyelim. Yarın bu yetkiyi de az bulmayacakları ne malum. Bu işin sonunun nereye gideceği belli değil. Biz ana muhalefet partisi olarak bunu kabul etmiyoruz, müftüler çok istiyorlarsa kendi eşlerini öpebilirler ancak bunun ötesinde bir talebe biz onay vermeyeceğiz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...