Suudi Arabistan, Dişi Robot Sophia’ya Vatandaşlık Verdi

Riyad muhabirimiz Ruhi El-Zemzem’in bildirdiği habere göre, Suudi Arabistan dünyada bir ilke imza atarak Sophia adlı robota yurttaşlık verdi. Riyad’da düzenlenen “Gelecek Yatırım Girişimi” toplantısında tanıtılan Sophia, dünya üzerinde bir ülke vatandaşlığını alan ilk robot olarak tarihe geçti. Bilindiği üzere, vatandaşlık konusunda oldukça seçici olan, yıllardır köleden hallice bir statüde ülkelerinde çalışan müslümanlardan bile bu hakkı esirgeyen Suudi Arabistan’ın ilk kez bir robota, hem de dişi bir robota vatandaşlık vermesi İslam camiasında hayretle karşılandı.

Müftü Şaşkın

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cidde müftüsü “Cidden mi?” nidasıyla şaşkınlığını gizleyemezken, “Yıllardır yaratmak yalnız Allah’a mahsustur diyerek heykelleri, insan ve hayvan suretlerini hedef gösterdik, parçalattık. Şimdi kalkmışlar, insanın (haşa!) yarattığı bir robota pasaport veriyorlar; yarın öbür gün de ruh vermeye kalkacaklar, sonra bize robotlara nikah kıyma yetkisi verecekler! Bunlar kıyamet alameti, hepiniz cehennemde yanacaksınız, o aptal metal yığını da ateşte eriyip gidecek” şeklindeki açıklamasıyla muhafazakar kesimin hislerine tercüman oldu.

Pren Ebu Robotti: “Vatandaşlık Kotamızı Robotlarla Dolduracağız”

Kısa süre önce “ılımlı islama geçiş” projesiyle dikkatleri çeken Prens Ebu Robboti ise, “Yıllardır kapımızda aç bilaç bekleşen milyonlarca Suriyeli, Afgan, Libyalı din kardeşimiz var. Elhamdülillah, bir tanesine bile değil vatandaşlık vermek, bir tas çorbamızı paylaşmadık. Şimdi, yeni robot vatandaşlar projemiz ile iyi bir bahanemiz oldu; ‘vatandaşlık kotamızı bunlarla doldurduk, olsa dükkan sizin’ diyerek zevahiri kurtaracağız.” Büyük dedesinin en büyük hayalinin Sophia Loren’i haremine katmak olduğunu hatırlatan Prens, ilk vatandaşlığı Sophia isimli robota vererek ruhunu şad ettiklerini sözlerine ekledi.

Sophai’ya İlk Soru: “Kıçınıza Motor Yağı Kaçarsa Orucunuz Bozuluyor mu?”

Yapay zekanın en gelişmiş sürümünü taşıyan Sophia ise Riyad’da müslüman dünyasından gelen gazetecilerin karşısına çıktı. “Ramazanda kıçınıza motor yağı kaçtığında orucunuz bozuluyor mu?”, “Erkek bir robotla aynı odada kalmanız caiz mi?”, “Elektronik devrelerinizde silikon kullanılması mübah mı?”, “Namaz kılarken virüs tarayıcınızı çalıştırmanızda dinen sakınca var mı?” sorularını cevaplamaya çalışırken devrelerinin ısınması üzerine kapatıldı. Basın toplantısını basan Prens, “burası Nihat hocanın ramazan programı mı ulan” diyerek gazetecileri kovalarken, yazılım ekibi Sophia’nın imanını güncellemek üzere Cidde müftüsünden yardım istedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...