TL’ye Destek İçin Mehter Takımı Merkez Bankası’na Gönderildi, Camilerde Sela Okunacak

ABD ile yaşanan vize krizinin ardından TL’nin hızlı bir şekilde değer kaybetmeye başlaması üzerine sabah erken saatlerinde toplanan ekonomi kurmayları kur artışını engellemeye yönelik acil önlemler paketini ele aldı.

Mehter Takımı Birkaç Saat içinde Merkez Bankasına Varmış Olacak

Merkez Bankası Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “Toplantıda karara bağlanan acil önlemlerimizi hemen bugün uygulamaya sokuyoruz. Bildiğiniz gibi TL’ye moral olması açısından mehter takımımızın Merkez Bankası’na yönlendirilmesine karar verilmişti. Öğrendiğimize göre iki saat önce Bursa’dan yola çıkmış arkadaşlar. Mehter ekibimizin piyasalar kapanmadan önce Merkez Bankası’na geleceğini düşünüyoruz. Daha mehter takımımız yola çıkmadan, bu haberin duyulmasıyla bile, dolarda geriye doğru bir hareketlenme oldu diyebilirim. Ancak asıl sonuç arkadaşlar gelip gümbür gümbür marşımızı çaldıklarında olacak. Biz hep itidalli davrandık ancak bu iyi niyetli davranışımız, yeri gelince de önlemimizi almaktan kaçınacağımız anlamına gelmiyor. Biz sabırla bekledik, artık bundan sonrasını vizeyi iptal edenler düşünsüz, biz değil.” dedi.

Camilerde Sela Okunacak

Alınacak önlemlerin mehterle sınırlı olmadığını söyleyen Merkez Bankası Sözcüsü “Tabii mehter işin bir yönü. TL’ye destek olunması için camilerimizden sela verilmesi de gündemde. Sanırım bu da ikindi veya akşam vaktinde uygulamaya geçecek. Eğer ikindi vaktine yetişirse doların dibini görürüz. Akşama kalırsa yarın piyasaların açılmasıyla birlikte TL coşar gider. Şu anda tek endişemiz TL’nin çok değer kazanıp, ihracatçılarımızı zor durumda bırakması. Sonuçta dünyayla rekabet edebilmek için fiyatlarınızın da çok yüksek olmaması gerekiyor. O nedenle açıkçası ben bu kararın biraz sert bir önlem olduğunu da düşünmüyor değilim. Tabii doların sendelemesi dünyada bir ekonomik kriz yaratır mı onu bilemeyiz. Demin de söylediğim gibi günah bizden gitti. Artık geri adım atılsa da, biz bu doların peşini bırakmayacağız.” dedi.

Dolara Karşı Çıkan Beş Bin Milliyetçi Çankırı’dan Yozgat’a Yürüyecek

Hükümetin aldığı son önlem olarak kalabalık bir yürüyüşün de düzenleneceğini belirten sözcü “Önlemler bununla da sınırlı değil. Akşama doğru Çankırı merkezde toplanacak beş bin civarındaki milliyetçi arkadaşımız Yozgat’a kadar yürüyüş yapacak. Aslında bu protesto yürüyüşüne katılım çok daha fazla olurdu ancak milliyetçi arkadaşlarımız geçen hafta Kerkük’ü fethetmek için beş bin kişiyle sınıra doğru hareket etmiş. Bir beş bin kişi de her olasılığa karşı Edirne’ye doğru yola çıkmış durumda. Şu anda kalan beş bin kişi de Çankırı’dan Yozgat’a yürüyecek. Arkadaşlar yavaş yavaş toplanmaya başlamış. Ben meydana bakınca, dolar bugün dibi boylar gibi bir izlenime kapıldım. Şu an için TL’nin aşırı değerlenmesinden başka bir endişemiz yok.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...