Başbakandan Müjde: Emekçiler de Offshore Hesap Açıp Vergi Yükünden Kurtulabilecek

Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları Erkam Yıldırım, Bülent Yıldırım, dayısı Yılmaz Erence ve yeğeni Süleyman Varol’un ortak/yönetici olduğu şirketlerin daha az vergi ödemek amacıyla off-shore hizmet veren şirketlerle çalıştığının ortaya çıkması üzerine Binali Yıldırım bugün bir açıklama yaptı.

Paradise Papers (Vergi Cenneti Belgeleri) yayınları ile ortaya çıkan bağlantıları inkâr etmeyen Binali Yıldırım, kendi ülkelerinde daha az vergi vermek için off-shore hizmet anlaşması yapmanın önünü asgari ücretli çalışanlar için de açacaklarını söyledi.

“Off-Shore Hizmetini Asgari Ücretlilerin Ayağına Getireceğiz”

Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Binali Yıldırım “Sevgili arkadaşlar, gururla ifade etmek istiyorum ki bu vergi konusu firmalarımıza biraz ağır geliyor. Ben bizim evden biliyorum. Geçen aile meclisinde sordum ‘Ne kadar vergi verdiniz?’ diye. Yani söyledikleri rakamları burada tekrar etmeye ben utanıyorum. O sırada bizim ev işlerine yardım eden Makbule Hanım var. O da konuşmamıza kulak misafiri olmuş. Makbule’nin ödediği vergi, bizim iki oğlanın ödediği toplam vergiyle neredeyse aynı. Makbule, kendi rakamını söyleyince bizim oğlanlar bozuldu tabii. Ben de az vergi verdiler diye üzüldüler sandım, bunları teselli ediyorum: ‘Yahu üzülmeyin, seneye daha çok ödersiniz’ diye falan. Meğer bunlar Makbule kadar vergi verdik, çok ödemişiz diye üzülüyormuş. Baktım aralarında ‘Seneye bu rakamlara çıkmayalım’ diye konuşmaya başladılar. Benim de tepemin tası attı. ‘Ulan, eğer bu Makbule’ye de aynı imkânı getirmezsem, bana da Binali demesinler’ diye fırçaladım bunları. Makbule istemedi gerçi, ‘Bu para bana yetiyor’ dedi ama çocuklar ‘Fazlasını bize verirsin Makbule Abla, hiç ses etme’ diyerek destek verdiler.” dedi.

“Kim Vergi Ödeyecek?”

Bir basın mensubunun “Peki kim vergi ödeyecek?” sorusu üzerine önce bocalayan Başbakan Binali Yıldırım sonradan “Yani bu konuyu görüşmedik. İsterseniz telefonla bir sorayım ben bizimkilere ama şöyle bakalım, bu vergiyi ödeyen bir Makbule varmış zaten. Yani bir Makbule’yle bu devlet nasıl dönüyorduysa, Makbule olmadan da bir şekilde döner herhalde. Ayrıca Makbule’ye de söz verdim. Şimdi akşam eve gidip de ‘Senin iş yattı’ diyemem. ‘Çocuklar ödesin desem’, onlar da hiç yanaşmaz. Alışmamışlar ki vergi ödemeye. Bizim oralarda çok güzel bir sözümüz vardır: ‘Alışmadık götte don durmaz’ diye. Yani ben ödeyin desem bile bular beceremez. Yarın Sayın Cumhurbaşkanımızla bir araya geleceğiz. Ona da bir sorarım ben, ‘Vergisiz oluyor muydu?’ diye. Eğer o ‘Oluyor derse oluyordur, ‘Olmuyor’ derse de olmuyordur. Bizim genel olarak, bu olaylara bakışımız böyledir.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...