Külliye’de Yeni Dönem: 70’lik Rakı ve Beyaz Leblebi Siparişi Verildi

AKP’deki büyük dönüşüm, yurttaşları şaşırtmaya devam ederken, Külliye Satın Alma Müdürlüğü tarafından ilk kez 70’lik rakı ve beyaz leblebi siparişi verildiği öğrenildi.

“Akşamları Bir Kadeh Sağlığa Zararlı Değil”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir yetkili “Akşamları bir tek atmanın insan sağlığına büyük bir zararı olmayacağı zaten yıllardır söylenir. Leblebinin yararlarını anlatmaya ise hiç gerek yok. Yani aşırılığa kaçılmadığı sürece bu türden yasaklara çok da takılmamak lazım. Rakı ve beyaz leblebi, aynı zamanda bizim geleneğimizin de bir parçası. Şimdi hoş bir manzara karşısında duygulandınız, muhtarlar toplantısında canınızı sıkacak bir şey yaşadınız, eski bir dostunuzla geçmiş günleri yâd ettiniz, ne yapacaksınız? Yaşanan sıkıcı olayları unutmak veya güzel bir anı taçlandırmak için bir kadeh içmenin kime ne zararı olabilir ki? Çağımız stres çağı. Uzmanlar da sürekli stresten uzak durun diyor. Peki bir yanınızda Suriye, diğer yanınızda ABD, bir yanda Reza, diğer yanda Melih Bey. Yani bu ortamda stresten uzak kalmak mümkün mü? Siz söyleyin lütfen, böyle bir ortamda diğerlerini es geçip, sadece rakı ve beyaz leblebi işin ‘zararlıdır’ diyebilir miyiz?” dedi.

Nihat Hatipoğlu: “Bir Kadehten Bir Şey Olmaz”

AKP döneminde ünlenip televizyondaki dini sohbetleriyle gündeme gelen Nihat Hatipoğlu ise, bir izleyiciden gelen “Akşamları bir tek içmek günah mı?” şeklinde soruya “Bakın bir kadeh içmek sevaptır demiyorum ama bir kadeh içildi diye de cehenneme gidilecek değil. Kuran’da rakı ve beyaz leblebi konusunda özel olarak bir yasak yok. Hepimizin bildiği çok önemli bir sözümüz vardır: ‘İçelim güzelleşelim’ diye. Öyle kafayı çekmek değil de güzelleşmek için ara sıra bir kadeh içmenin, günah gibi görülmemesi gerekir. Hem bunlar Allah’ın bileceği işler. Sevapla günah, insanın niyetiyle ortaya çıkar, ne yiyip ne içtiğiyle değil. Bu devirde artık bazı esneklikleri göstermemiz lazım. Yoksa kalıplaşmış bir yaklaşımla yeni kuşakları yakalamamız, farklı kesimlerden oy almamız pek mümkün değil. Bana soruyorsanız ben içmem ama içene de ‘Niye içiyorsun?’ demem. Herkes ne içip, ne yiyeceğine kendi karar versin. Pilav ve kuru fasulye, rakı ve beyaz leblebi, kola ve hamburger… Artık bizim bunlarla uğraşmamamız lazım.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...