Yerli Otomobil Üretimi İçin Amerikan Tesla Firmasıyla Ön Mutabakat Sağlandı

Bugün yapılan Elon Musk – Erdoğan görüşmesinde yerli otomobilin teknolojik tasarım ve motor aksamının Tesla tarafından yapılmasının konuşulduğu öğrenildi. Milli atletizm politikası olarak Kenyalı atletleri Türk vatandaşlığına geçiren Türkiye’nin yerli oto için de Elan Musk ve ekibiyle iş birliği yapması uzmanları şaşırtmadı.

Elon Musk’ın görüşmeden sonra “Türklerin yapacağı yerli otomobil için en uygun firma Tesla. Benzini bırakın sadece şu Ak Saray’ın elektrik gideriyle bile buradaki tüm otomobilleri yürütürüm.” açıklaması yaparak projeye olan inancını dile getirdiği öğrenildi.

“Manisa Tesla’nın Fason Üretim Merkezi Olabilir mi?”

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan bir yetkili “Tesla, piyasa değeri olarak Amerika’nın bir numaralı otomobil üreticisi. Bu açıdan Amerikan Tesla firması, yerli otomobil yapımı için en doğru adres gibi görünüyor. Şimdi Vestel, Turkcell falan toplanıp baktık durumlara ama yalan konuşmayalım. Yani bugün bizim bunu yapacak teknolojimiz yok. Yerli otomobili Tesla’nın yapması şu an için daha doğru bir çözüm gibi görünüyor. Eğer bir anlaşma noktasına varılırsa bizim firmalar da fasoncu gibi çalışabilir. Yani balata takma, bijon sıkma gibi konulara biz bakarız. Motor, teknoloji işlerini de yabancı arkadaşlar halleder. Böylelikle bizler de yerli otomobil işinin üstesinden geliriz. Bunu da buradan bir müjde olarak halkımıza duyurmak istiyorum. Manisa, Tesla’nın yeni fason üretim merkezi olabilir.” dedi.

“Yerli Otomobil: Motor Tesla’dan, Vites Topuzuyla Silecekler Bizden”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Bugün artık dünyanın hiçbir yerinde kendi başınıza bir ürünü yapmanız mümkün değil. Globalleşme sizi bazı markalarla iş birliği yapmaya mecbur bırakıyor. Motoru da biz yapalım, kapıyı da biz takalım devri çoktan bitti. Biz motoru ve diğer teknolojiyi Amerikan firması Tesla’dan dolar karşılığında alıp, ülkemizdeki firmalara da vites topuzunu hazırlatarak bu yerli otomobil olayını çözeriz gibi görünüyor. Adı da Tesla olmaz da Esra olur mesela. Motoru yabancı olur ama adı yerli olur gibi. Bu işler böyle böyle başlar. Vites topuzu, silecek derken yarın egzoz, öbür gün korna yapmayı öğreniriz. Öyle bir anda olacak işler değil bunlar. Kimse kimseyi kandırmasın.” dedi.

“Elon Musk’ın Dedesinin Dedesinin Amcaoğlu, Türkiye’den Güney Afrika’ya Göç Etmiş”

Erdoğan’ın bugün yaptığı görüşmeyle ilgili olarak çok önemli bir bilgi vermek istediğini de açıklayan yetkili “Bakın Elon Musk da aslında Türk kökenli bir girişimci. Dedesinin dedesinin amcaoğlu ‘Türkiye’den Güney Afrika’ya göç etmiş. Bu açıdan bakıldığında aslında Tesla’nın da zaten yarı yarıya bir Türk firması olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlere böyle radikal milliyetçiler gibi bakamayız. Bizim yerli otomobilimizi Amerika yapar. Onların yerli otomobilini de biz yıkarız. Günümüzde global ekonomi böyle.

Zaten bizim asıl amacımız araba yapmak, öyle teknolojiyle bilimle falan uğraşacak halimiz yok. Adam zaten geliştireceğini geliştirmiş, Amerika’yı yeniden mi keşfedeceğiz? Teknolojiyle uğraşacak olsak üniversitelerle ilişki kurardık. Biz doğrudan Amerikan firmasının CEO’su ile başlattık bu işi. Hem ziyaret, hem ticaret gibi düşünün.” dedi.

Yerli Otomobilin Sadece Motoru Değil Fiyatı da Dolar Üzerinden Olacak

Bugün yapılan Erdoğan-Musk görüşmesiyle ilgili dışarı sızan bilgilere göre yerli otomobilin fiyatı da dolara endeksli olacak. Yabancı girdiler nedeniyle kur riskini sıfırlamak için en uygun çözümün otomobilin fiyatının dolar olarak belirlenmesi olduğunu belirten uzmanlar, yerli otomobilin farklı modellerinin, fiyat olarak, üç aşağı beş yukarı Tesla otomobilleri civarında olacağını söyledi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

  1. Boş bir yazı olmuş, bizzat üniversite bünyesinde ve Ar-Ge merkezi iştirakı neticesinde elektrikli motor geliştirme çalışmalarına defalarca şahit oldum ve bilgi aldım. Şuan araç içi yazılımlardan 67 tanesinin detay ve eş güdüm çalışmaları yapılmaktadır. Neyse daha anlatılacak çok şey var ama, bu çapsız yazının sahibini bilgilendirmek çok uzun bir yol.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...