Dünya Ulaşım Tarihinde Bir İlk: Çekmeköy Metrosu Çekmeköy’den Geçmiyor

2012 yılında 38 aylık rekor sürede bitirileceği söylenerek başlanan ancak bir türlü açılamayan Üsküdar-Çekmeköy Metrosunun 15 Aralık tarihinde açılacağı ancak metronun Çekmeköy’den geçmeyeceği duyuruldu.

“Semt Adıyla Anılan Metro Hattının İlla O Semtten Geçmesi Gerekmiyor”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Gülçiçek Bahar “Arkadaşlar bildiğiniz gibi 2012 yılında temelini atmıştık Üsküdar-Çekmeköy Metrosunun. Biz bunu 2015 Haziran gibi bitirecektik ancak kısmet bugüneymiş. Çekmeköy Metrosu dünyadaki konvansiyonel metroculuk anlayışında devrim yaratacak özelliklere sahip. Geleneksel ulaşım anlayışında tek boyutlu bir yaklaşım vardı. Söz gelimi eğer Kadıköy-Üsküdar metro hattından söz ediyorsak, bu hat Kadıköy’le Üsküdar arası çalışırdı. Hayal gücüne yer vermeyen, sürprizlere kapalı, sınırları belirlenmiş, kısıtlı bir anlayıştı bu. Biz bugün metroda üçüncü hatta dördüncü boyutları konuşuyoruz. Bugüne kadar bir semtin adıyla anılan metro hattının illa o semtten geçmesi gerekiyormuş gibi bir inanış vardı. Çekmeköy metrosuyla ilk kez bu anlayış değişmiş oluyor.” dedi.

“Semtinin Metrosuna Binmek İsteyen Çekmeköylü Hemşehrilerimizin Kendi İmkânlarıyla Ümraniye’ye Gelmeleri Gerekiyor”

Açıklamalarını sürdüren Bahar “Çekmeköy Metrosu, Üsküdar-Ümraniye arasında çalışacak. Ancak Çekmeköy’de yaşayan vatandaşlarımızın “Bu metro bizim metromuzdur, biz de bu metroya binmeliyiz” diye düşünmeleri durumunda bulundukları yerden otobüs, minibüs veya kendi imkânları dahilinde bir vasıta ile Ümraniye’ye gelmeleri gerekiyor. Bu güzergâhta ortalama 100 km/saat hızla giden hafriyat kamyonlarımız da var. Onlara da talimat verdik, otostop çeken vatandaşları kasalarına alacaklar. Ancak ben metroya binmenin şart olduğunu da düşünmüyorum. ‘Uzaktan sevmek sevmelerin en güzeli’ derler. Çekmeköylü kardeşlerimiz de bu metroyu inip binmeden uzaktan sevebilirler.” dedi.

Çekmeköy Belediyesi Önünde Toplanan Halk Sevgi Gösterisinde Bulundu

Metro açılışının sosyal medya üzerinden duyurulmasıyla Çekmeköylü vatandaşlar AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin önünde toplanarak sevgi gösterisinde bulundular. Toplanan vatandaşlar, “Orada bir metro var uzakta. Görmesek de binmesek de o metro bizim metromuzdur.” şarkısı eşliğinde metro açılışını kutladılar. Toplanan halkı selamlayan Çekmeköy Belediye Başkanı ise bir yandan tebrikleri kabul ederken diğer yandan toplanan kalabalığa Çekmeköy’deki metro duraklarının Akşam Kuran Kursu binası olarak değerlendirileceğini müjdeledi. Bu bilginin açıklanmasıyla birlikte toplanan halkın coşkusu da ikiye katlandı.

“38 Ayda Planlanan Açılış 138 Ayda Gerçekleşecek, Aslına Bakarsanız Bu da Bir Rekor”

Kaparoz muhabirinin “Çekmeköy Metrosu için söylenen 38 aylık rekor ne oldu?” sorusunu yanıtlayan İBB Ulaşım Daire Başkanı Gülçiçek Bahar “Bakın bu da tek boyutlu bakış dönemine ait bir soru. Rekor dediğimizde en hızlı da olur, en yavaş da olur. İkinci boyuttan bakarsak, aslında 38 ayda planlanan bir açılışı 138 ayda yapmak da bir tür rekor. Bardağın dolu tarafına bakarsanız sizler de bu rekoru görebilirsiniz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...