ÖSO’yla TSK’nın İş Birliği Üstüne Bir Kahve Falı

Geçmiş deneyimlerimizden yola çıkarak sevgili hükümetimiz, değerli halkımız ve pek muhterem Ak Troller için yakın geleceğe ilişkin öngörülerimi yazmak istiyorum.

Özgür Suriye Ordusu denilen grup, ağırlıklı olarak cihatçılardan oluşan bir grup. Bana sorarsanız Türk Silahlı Kuvvetleri ile birlikte operasyon yapmayı bırak, aynı cümlede ikisinin adının yan yana bile anılmaması gerek. İki askeri yapının amaçlarından inançlarına, organizasyon yapılarından insan hakları konusundaki anlayışlarına kadar her şey farklı. ÖSO’nun içindeki militanlar İslami kurallara göre savaşıyor, sizin ordunuzsa uluslararası anlaşmalar ile çerçevelenmiş hukuk kuralları içinde savaşmak zorunda. Biraz abartılı bir örnek vereyim: Yarın bizimkilerin yanında çarpışan bu öfkeli gençler, İslam’daki ‘ganimet’ uygulaması gereği ele geçirdikleri bölgelerdeki halkın malını alıp, düşmanlarını köle, karılarını da cariye yapabilirler. Oysa bu TSK’nın anlayışına göre bir insanlık suçudur. ÖSO ile TSK’nın paralel bir operasyon yapması, zamanında FETÖ ile AKP’nin paralel bir şekilde devleti yönetmesi kadar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. ÖSO’nun yapacağı her türlü yanlış hareket, birlikte olduğu TSK’yı lekeler.

Ancak madem büyüklerimiz öyle karar vermiş, bize söz düşmez. Ben itiraz konusunu geçip, bu iş birliğinin olası sonuçlarına ilişkin öngörülerimi sıralamak istiyorum:

  • Üç zaman içinde ÖSO’nun marifetleri ortaya çıkacak. Şu anda kahramanlar olarak adı TSK ile birlikte anılan ÖSO’nun marifetleri dünya basınında yazılıp çizilmeye başlanınca savaş hukukuna ve insanlığa aykırı haberler nedeniyle Türkiye zor durumda kalacak.
  • Türkiye bu haberlerden dolayı TSK’yı suçlayanlara “Biz Yapmadık ÖSO Yaptı” diyecek. Türkiye elde edilen görüntülere önce montaj, ardından şantaj dedikten sonra, son çare olarak “Biz yapmadık ÖSO yaptı” diyecek.
  • Cumhurbaşkanı “ÖSO Bizi Aldattı” şeklinde açıklama yapacak.
  • ÖSO’nun adı bir gün içinde değiştirilerek ESO veya DESOŞ olacak ve terörist örgüt olarak anılmaya başlanacak.
  • Gazeteler, televizyonlar ve Ak Troller bir günde ÖSO’yu unutup ESO demeye başlayacak.
  • Hükümet “Biz ESO’yla birlikte harekât yapmadık, tersine ESO ile yıllardır mücadele ediyoruz” diyecekler.
  • AK Troller Twitter’da yazdıklarını silip ESO teröristlerine saldıracaklar.
  • CHP, HDP ve Türk Tabipler Birliği terörist ESO’yu desteklemekle suçlanacak.
  • Muhalif milletvekilleri ESO’yu destekledikleri gerekçesiyle hapse konacak. Sayın Bahçeli ve sol görünümlü milliyetçiler hükümete destek verecek.

Şimdi “Sen Ortadoğu uzmanı mısın lan, ne anlarsın bu işlerden?” diyecek olanlara da peşinen söylemiş olayım: Ne Ortadoğu’dan, ne askerlikten ne de savaştan anlarım. Ama ÖSO ile TSK’nın birlikte harekât yapmasının ileri dönemde, Türkiye için zararlı olacağını göremeyecek kadar da geri zekalı değilim.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...