Yerli WhatsApp’ta Bitişik Yazılan de ve da’lar Nano Teknolojiyle Ayrılacak

Kaparoz, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından müjdesi verilen Milli ve Yerli WhatsApp’la ilgili detaylara ulaştı. Adının “ZapturApt” olacağı bildirilen uygulamaya T.C. Kimlik No ile girilebilecek. Bir kez girince çıkmanın bir daha mümkün olmadığı uygulamaya girmeyen kişilere ise terörist muamelesi yapılacak. Kısa süre içinde 85 milyon kullanıcıya ulaşması beklenen uygulamada “Caps Al” ve “Beştepe’ye Yolla” gibi butonlar da bulunuyor.

ZapturApt’la Savcılık, Polis, Nöbetçi Mahkeme ve Cezaevi Nakil Araçları Tek Bir Çatı Altında Toplanacak

Savcılık, polis, nöbetçi mahkeme ve cezaevi nakil araçlarını tek bir çatı altında birleştirecek uygulama hakkında açıklamalarda bulunan üst düzey bir yetkili “Yerli WhatsApp ZapturApt, gerçek WhatsApp’tan çok daha hızlı olacak. WhatsApp’ta bir şikâyetin değerlendirilip, incelendikten sonra ilgili kişinin hapse konulması nereden baksanız iki ayı buluyordu. ZapturApt’ta ise toplam olarak kırk beş dakika gibi bir süre içinde, kullanıcımızı gardiyanlara teslim etmeyi hedefliyoruz. Şu an pilot çalışma yaptığımız bölgede bin dört yüz kişiyi ZapturApt altına almış durumdayız. Bu bölgede yaşayan avatandaşlarımız affedersiniz sıçsalar haberimiz oluyor.” dedi.

Bitişik Yazılan de’ler ve da’lar Nano Teknolojiyle Ayrılacak

ZapturApt’ın WhatsApp’tan kırk dört kat daha güvenli olacağını bildiren yetkili “Bizim program üç ayrı şifrelemeyle korunacak. Uçtan uca düşünürsek, diyelim Keçiören’deki bir vatandaşımız ile Çankaya’daki bir başka vatandaşımız yazışmaya başladığında Çankaya’daki mesaj şifreli olarak Beştepe Zaptiyesi’ne gelecek. Buradaki sterilizasyon işleminden sonra mesaj yeniden şifrelenip MİT’e gidecek ve son aşama olarak da varış yerine ulaştırılacak. Bu arada imla kurallarına uygun biçimde mesajda değişiklikler yapılıp bitişik yazılmış de’lerin ve da’ların nano-teknoloji ile doğru biçimde ayrılması sağlanacak. Mesajlar, terbiye ve edep filtresinden de geçecek. Örneğin ‘Anana selam söyle’ diye atılan mesaj ‘Valide hanımın ellerinden öperim’ şeklinde alıcısına ulaştırılacak. Pilot bölgemizde mesajların %32’sinin sterilize edildiği, %44’ünün ise uygun olmadığı için silindiği rapor edilmiş. Şu an biraz yüksek gibi görünebilir ama vatandaşımız da zaman içinde neyi, nasıl yazacağını öğreneceğinden, ben bu oranların aşağı doğru çekileceğini tahmin ediyorum.” dedi.

Admin’lerin Yerini Zabit’ler Alacak

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Uygulamamızda diğer programlarda ADMIN olarak bildiğimiz kişiler de olacak. Biz bunlara ZABİT diyoruz. Bu arkadaşlar ZapturApt’ın farklı bölümlerinde sivil görünümlü olarak gezip insanlarla arkadaşlık edecekler. Tabii gördükleri uygunsuz, yakışıksız durumları da bir üst makama rapor edecekler. Bir zabit ayda ortalama iki yüz elli kişiyi zapt edebilecek kapasitede olacak. Zabitler aynı zamanda birbirlerini de denetleyecekler. Zabitler Üst Kurulu gelen jurnalleri araştırıp zabitler arasına sızan yabancı unsurları kontrol altına alacak.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...