TBMM’deki Partiler, 8 Mart’ı Halay Çekip Kadın Oynatarak Kutladı

TBMM’de grubu olan partiler, 8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri sırasında halay çekip kadın oynatarak ilk kez bir konuda topluma ortak mesaj verdiler.

“Kadın Vekil Sayısı AKP’de %11, MHP’de %8, CHP’de %14”

AKP, CHP ve MHP’lilerden oluşan milletvekilleri 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerde halay çekip kadın oynattılar. Etkinlikler hakkında bilgi veren TBMM Kadın Kolu Başkanı Hamdi Kıllı “Bildiğiniz gibi Meclisimiz erkeklerden oluşuyor. Her konuda kavga etsek de mutabık olduğumuz tek konu bu. Yani dindarmış, çağdaşmış, milliyetçiymiş, sosyal demokratmış fark etmiyor. Kadınlar AKP’de %11, MHP’de %8, CHP’de %14 gibi bir oranda. Yani yok denecek durumdalar. Tabii hep erkek olunca da Kadınlar Günü’nde ne yapılır, nasıl kutlanır, açıkçası çok da bilgimiz yoktu. Biz de her partiden birer temsilci seçtik, fikirlerini almak için. Arkadaşlar gelip kısa birer sunum yaptılar, önerilerini getirdiler” dedi.

“CHP’li Vekil, Kadın Sesi Gibi İnce Sesli Erkeklerden Bir Koro Kurup Onuncu Yıl Marşı Söyletelim Dedi”

Açıklamalarını sürdüren Kıllı “MHP’den gelen Suphi Bey kardeşimizin etkinliklerde ‘Bir kadını dövüp sonra özür dileyelim. Sonra tekrar dövelim’ şeklindeki önerisi sıradan bulunarak kabul edilmedi. CHP milletvekili kardeşimiz Hamza Bey de Kadınlar Korosu kurup Onuncu Yıl Marşı okutalım dedi ama koro için yeterli sayıda kadın milletvekili bulamadık. Sağ olsun Hamza Bey “Ben kadın sesi gibi kısık sesle söylemeye çalışırım, biz partide öyle yapıyoruz. İnce sesli erkeklerden kurulu bir koromuz var” dese de bizim içimize sinmedi. Beyin fırtınası yaparken AKP’den bir arkadaşımız “Kadınlar Günü’nde, adına uygun bir şey yapalım, mesela karı oynatalım” dedi. Zaten vekillerimiz de bu konuda son derece tecrübeliymiş. Herkes telefonuna sarıldı. On dakika içinde karıları bulup getirttik” dedi.

“Sadece 8 Mart’ta Değil, Her Gün Kadın Oynatsak Gene de Onların Hakkını Ödeyemeyiz”

Son yıllarda kadın konusunun daha sık gündeme gelmesinden memnun olduğunu belirten Hamdi Kıllı “Kadınlarımızın değerini bilelim. Bakın sadece 8 Mart nedeniyle değil, biz her gün TBMM’ye kadın getirtip oynatsak gene de onların hakkını ödeyemeyiz. Cennet anaların ayağının altındadır diye güzel bir sözümüz var. Ana demek kadın demek, ayak da zaten ayak. O zaman kadın ayağı dediğimizde kutsal bir şeyden söz etmiş oluyoruz. Biz o ayağı kırdığımız gibi gerekirse yalamasını da bilmeliyiz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...