CHP Bu Sefer Çok Farklı

Böyle dedi bir dostum. Ben de “Nesi farklı lan, klasik CHP, ne zaman bir seçim olsa ilk iş sağ partilerin yanına koşuyor” dedim. Önceki seçimlerde “Sayın Bahçeli” diyerek MHP’nin etrafında pervane olmuşlardı. Şimdi de Meral Akşener ile Karamollaoğlu’nun peşine düştüler. Anlaşılıyor ki ittifakın temel öğeleri sağ partiler. Birlikteliğin tartışılan ve halka açıklanan ilkeleri yok. Kimler ittifaka dahil bilmiyoruz, çünkü işler gizliden yürütülüyor. Bizim bildiklerimiz yalnızca anketlerdeki oy oranları ve olası adaylar. CHP sol partilerle görüştü mü? Benim bildiğim kadarıyla görüşmedi. Önce yakın dostları olan sağcılarla görüşmeyi uygun bulmuş olabilirler tabii. Önce Akşener, sonra da Karamollaoğlu ile görüştüler ancak sol partilerle prensip olarak ya hiç görüşmüyorlar ya da sağcıların izin verdiği kadar görüşüyorlar.

Bugünlerde çok sevinçliler. Ne amaca hizmet ettiğini bilemediğim destek hareketinin ardından birkaç ak trol bunları hedef alınca doğru yolda olduklarını sandılar. AKP, bunların en zayıf hamlesine bile trolleriyle öylesine sert tepki veriyor ki bunlar da çok büyük iş yaptık, seçimi kazanıyoruz sanıyorlar. Oysa bunları dar bir alana hapsetmenin, bu kadarıyla oyalandırmanın yöntemi bu.

Bu arada anketçiler de çıktı hemen ortaya. Gezici’nin anketine göre seçim Akşener ile Erdoğan arasında geçecekmiş. ANAR da Abdullah Gül’ün oy oranı %48,5 demiş. Yakında KONDA da bir şeyler yumurtlar. Böylece biz hangi sağcıya oy vermemiz gerektiğini daha iyi anlarız. Mesela Konda, 2014 seçimlerinde -hem de sonuç açıklamanın yasak olduğu dönemde- Erdoğan için %57 oy oranı açıkladıydı. Oysa Erdoğan bu seçimi ancak az bir oy farkıyla kazanabildi. Normal bir ülkede bu anket şirketi kapısına kilidi asar, patronu da ancak pazarda ıspanak satardı. Ama bu abiler hiçbir şey olmamış gibi hâlâ sağda solda analiz yapabiliyorlar.

Erdoğan %51, Abdullah Gül de % 48,5 ise biz neredeyiz lan. Bu ülkedeki solcular %0,5 mi oğlum? Gezici’ye baksan “Merkez sağ, Akşener etrafında toplanıyor ve Erdoğan ile Akşener başa baş duruma geliyor” diyor. Akşener merkez sağı topluyorsa, Erdoğan da solu mu topluyor? %50’lik merkez sağın karşısında % 50 de diğer merkez sağ varsa biz neredeyiz lan? Nüfustan da mı çıkarttınız oğlum bizi?

Bir de kimin kıçından uydurulduğu belli olmayan bilgiler var: Akşener’in oyu anketlerde %7, 8 gibi görünse de aslında seçimlere kadar %20’yi bulurmuş. Saadet Partisi %2 gibi görünse ittifak içinde bu oy yükselerek %5, 6 civarına çıkarmış. HDP de giderek erimekteymiş.

%15’lik MHP ikiye bölününce bir tarafta %10, diğer tarafta %20 kalıyor, Saadet Partisi ise hormonlu salatalık gibi iki haftada oylarını üçe katlayabiliyormuş. Sevindirici haberler tabii bunlar.

Bu dandik anketler, uydurma haberler ve karşılarındaki ak trollere bakan CHP’liler de havalara uçarak her seçimdeki nakaratlarına dönüyorlar: “Bu sefer farklı olacak”. Gerçekten inanıyorlar buna. Oğlum sen önceki seçimlerde de sağcılarla birlikte olmadın mı? Bu sefer neyin farklı da sonucun farklı olsun? Sen Bahçeli ile anlaştığında veya milliyetçilerin peşine düşüp Ankara’da Mansur Yavaş’ı aday gösterdiğinde de “Bu sefer farklı olacak” diye sevindiydin. Daha bugüne kadar bir tek solcu aday çıkartmadınız ki lan, anket firmaları da solcu bir adayı halka sorsun.

Ak trollerle dalaşarak, “Binali Yıldırım darbe günü saklanmış” gibi konularla zaman kaybederek, sağ partilerle ittifak yaparak seçim kazanacağını düşünen CHP’lilere son bir çağrı daha yapayım:
Sen ak trollerle savaşırken, AKP’lileri kızdırdığını falan düşünürken aslında üst koltukta birisi seni gülerek izliyor. Onlar senin Akşener ile bir ittifak yapacağını zaten tahmin ediyorlardı. Bu ittifaka %2’lik Saadet Partisi’ni de ekle, alacağın oy taş çatlasın %45. Anketlerin hepsi yalan dolan. Bu seçimde İki ittifakın birini öne çıkaracak oy, Kürtlerin oyu. Eğer sen ittifakı sağcılarla kurup, HDP bize dışarıdan destek versin dersen, HDP dışarıdan destek verse bile ben sana oyumu vermem. İlkeleri bir manifestoyla açıklanmış, kimseyi ama en başta da solcuları dışlamayan bir demokrasi bloğuna oyumu verebilirim. Ama ne idüğü belirsiz, ilkeleri olmayan bir sağ ittifakına oy veremem. Kusura kalmayın.

HDP söz konusu olunca amacı belli bir yasaya parmak kaldırıp onları hapse yolluyorsun ama iş milliyetçilerle sağcılara gelince on beş yirmi milletvekilinin lafı olmuyor. Bu nasıl solculuk, bu nasıl adalet anlayışı lan? Abdullah Gül’ün adaylığına bile doğru düzgün bir yanıt veremiyorsun. Diktatör dediğin kişinin yaverinin peşine düşecek kadar kimliğinden uzaklaşmışsın. Eğer Abdullah Gül demokrat idiyse, cumhurbaşkanlığı döneminde imzası olan yüzlerce karar ile Türkiye’nin ağır bir faşizme sürüklenmesine nasıl izin verdi? Kendisine emanet edilen görevi niye kötüye kullandı? Siz, kimle nesini konuşuyorsunuz hâlâ Gül’ün?

Lafı uzatmaya gerek yok. Abdullah Gül’ün arkasında veya sağcıların yedeğinde bir CHP bence ne seçimi kazanabilir ne de faşizmle mücadele edebilir. Eğer kazanıyorsa da beni ilgilendirmez.

İlkeler yok, solcular yok, Kürtler yok. Kusura bahma, o zaman benden de sana oy yok.

Nasılsa Gezici’yle Konda bol keseden dağıtıyor. Onlardan alırsın artık oyunu…

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...