TÜİK’ten Piyasalara Moral: “Tuvalet Fiyatındaki Düşüş Devam Ediyor”

Piyasalarda, ekonomik göstergelerin kötüye gittiği konuşulurken, Türkiye İstatistik Kurumu, bugün yayınladığı bir istatistikle konuyu farklı bir boyuta taşıdı. Ekonomideki iyileşmeyle birlikte tuvalet ücretlerindeki düşüşün devam ettiğini belirten TÜİK uzmanları, söz konusu veriler ışığında kısa süre içerisinde borsada bir şahlanma beklediklerini de belirtti.

“Eskiden Günde Üç Kere Hacetini Görebilen Vatandaşımız, Bugün Aynı Paraya Dört Kere Tuvaletini Yapabiliyor”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan TÜİK yetkilisi “Bugün bir algı yönetimi yapılıyor. Sanki dolar artınca ekonomimiz bozulacakmış gibi bir hava yaratılıyor. Oysa ekonomimiz son derece iyi durumda. Yanlış anlaşılmasın, bunu ben söylemiyorum ekonomik göstergeler söylüyor. Bizim TÜİK olarak baktığımız temel göstergeler arasında dolar veya avro yok. Peki ne var diyeceksiniz. Örneğin geçenlerde Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı çok önemli bir gösterge var: Hela parası. Tuvalet aynen ekmek gibi, su gibi bir temel ihtiyaç. TÜİK’in yayınladığı Yıllar Bazında Hela Fiyat Endeksi’ne baktığımızda ekonomimizin ne kadar iyi durumda olduğu görülüyor. Cumhurbaşkanımızın ‘bir milyon liradan bir liraya indirdik’ dediği tuvalet ücreti bugün bazı finans merkezlerinde 75 kuruşa düşmüş durumda. Yani eskiden günde üç kere hacetini görebilen vatandaşımız, bugün aynı paraya dört kere işini görebiliyor.” dedi.

“Ekonominin Durumunu Merak Edenlere Dolardan, Faizden Önce Gelin Hela Ücretlerine Bakın Diyoruz”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Yani dolar olmadan, avro olmadan yaşayabilirsiniz ama tuvalete gitmeden yapabilir misiniz? Acaba hangisi daha önemli bir ihtiyaç? Herkes bir tutturmuş, dolar diyor da başka bir şey demiyor. Sanırsınız herkes döviz bürosu işletiyor. Biz, ekonominin durumunu görmek için dolardan, faizden, enflasyondan önce gelin bir hela parasına bakın diyoruz. Hiç kusura bakmasınlar, algı operasyonlarıyla ülke yönetme devri geride kaldı. Bugün tuvalete giden herkesin kabul ettiği bir gerçek var: Ekonomimiz iyi yolda, fiyatlar geriliyor, vatandaş eskisine göre daha rahat hareket edebiliyor. Bunu biz değil rakamlar söylüyor.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...