Yerli ve Milli Sebze Üretme Projesi İlk Hasadın Ardından İptal Edildi

TÜBİTAK’ın çeşitli tarım firmalarıyla birlikte başlattığı Yerli ve Milli Sebze Yetiştirme Projesi bugün itibarı ile iptal edildi.

“Ürünler Bizi Tatmin Edecek Ölçülerde Değil”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan bir yetkili “Arkadaşlar biliyorsunuz yerli sanayi, yerli otomobil derken son olarak Yerli ve Milli Sebze Yetiştirme Projesini devreye sokmuştuk. Yerli sebze için yabancı ülkelerden tohum getirtip, TÜBİTAK’ın laboratuvarlarında bu tohumlara milli aşı yapılmıştı. Büyük umutlarla toprağa ektiğimiz tohumlar bir ay önce belirmeye başladığında bir tuhaflık sezdik ancak uzmanlar bize ‘Bu sebzeler geliştikçe form değiştirir’ şeklinde bilgi verince biz biraz daha beklemeye karar verdik. Sera ortamında normal şartlarda hasat zamanı geldiği halde biz fazladan on beş gün daha bekledik ancak bu süre sonunda da ürünler şekil olarak bizi tatmin edecek forma ulaşmadı” dedi.

“Ben Tadını Bilemiyorum, Bakan Arkadaş Varsa Ona Sorabilirsiniz”

Kaparoz muhabirinin “Peki tadı nasıl?” şeklindeki sorusuna “Yani ben tadına bakmadım, bilemiyorum, eğer bakan arkadaş varsa sorup bilgi alabilirsiniz. Biz şekilci olmasak da sebzeden sebze gibi, meyveden de meyve gibi görünmesini bekliyoruz. Maalesef elimizdeki örnekler ne sebzeye ne de meyveye benziyor. Bugün gelen son ürünlerle birlikte yaptığımız değerlendirme neticesinde projenin iptal edilmesine karar verdik. Yani milli olması da şart değil her şeyin. Vatandaşımız bulduğunu yesin, daha ötesine bakmasın” dedi.

“Sebze Olur, Otomobil Olur, Biz Nihayetinde Yerli ve Milli Bir Şey Yapacağız”

Bugün verilen kararla birlikte 190 kişilik proje ekibinin dağıtıldığını belirten yetkili “Yerli ve Milli Sebze Yetiştirme Projesi için oluşturulan ekipte 190 kişilik bir uzman kadromuz vardı. Ekibin içinde kırk altı muhtar, yirmi yedi santral operatörü, otuz sekiz garson, yetmiş taksi sürücüsü ve dokuz da tekvando hocamız bulunuyordu. Şu an tüm ekip Yerli Otomobil Projesi için çalışmaya başladılar. Açıkçası ben otomobil konusunda son derece umutluyum. Yani sebze konusunda bir talihsizlik yaşanmış olması, otomobil tarafında bir önyargı oluşturmasın. Biz nihayetinde yerli ve milli bir şey yapacağız. Artık sebze olur, otomobil olur. Orasını bilemiyorum. Ama biz bunu başaracağız.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

1 Comment

  1. YERLİ VE MİLLİ KOYUN’DA DAHA MUVAFFAK OLABİLİRİZ.
    Kanaatimce Koyun, Hindi ve Angut konusunda yerli üretim daha muvaffak olur. Bu sahalarda geleneksel bir kültür altyapımız var. Yerli/Milli nebatat sahasında da ilk başta Milli Ot tecrübe edilebilir.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...