Akşener: “Yarı Finali Geçebilirsem Finali Garanti Alırım”

Meral Abla diyor ki “İkinci tura kalırsam kesin kazanırım ama ilk turda işim zor”. Aynen böyle demeye getiriyor kendisi. “Muharrem İnce’ye oy vermeyin” diyecek ama onu doğrudan söylemeye de utanıyor, çevresinden birilerine söyletiyor. Böyle çaktırmadan CHP tanaıyla flört edip ittifakı kendi çıkarı için kullandıktan sonra tereyağından kıl çeker gibi başkanlık koltuğuna oturacak kendisi. Öyle zannediyor.

Meral Abla, Gezici firmasını da arkasına almış, birbirinden enteresan sonuçlar çıkartıyor anketlerde. Rakamları sallıyorum ama anketler yaklaşık olarak şöyle diyor: İlk turda %18 oy alacak olan Akşener eğer ikinci tura kalabilirse oyu ani bir artışla %55’e yükseliyor.

Ankete göre ölseler bile Akşener’e oy vermeyeceklerini açıklayan HDP’liler ikinci turda “Önce ben Akşener’e oy atacağım” diyerekten sandıklara koşuyorlar. Merak ediyorum, bizi niye hiç aramıyor lan bu anket şirketleri? İki bin tane kendi adamlarını mı arayıp soruyorlar acaba? Ama eğer öyleyse, yaptıkları işin adı anketörlük değil sahtekârlık.

Önceki seçimlerde Perinçek ve Vatan Partisi’ni destekleyeceğini söyleyen Yılmaz Özdil de şimdiden Akşener’e övgüler düzmeye başlamış. Yemeni Devrimi yaşanıyormuş Anadolu’da. Öyle yazıyor kendisi.

Özet olarak Akşener ve yandaşları diyor ki: “Yarı finali geçebilirsem finali garanti alırım”. Bir koşucunun “Eğer elemeleri geçebilirsem, finalde altın madalya kesin benim” demesi gibi tuhaf bir durum. Şimdi neresi tuhaf diyenler için hemen açıklıyorum:

Diyelim ki biz üç kişiyiz: Ben, Hasan ve Ali Rıza. Ali Rıza, tek eli bağlıyken Hasan’ı evire çevire dövebiliyor. Hasan da beni tepeleyecek güce sahip. İki, üç kere dayağını yemişliğim var Hasan’ın, gerçekten çok temiz dövüyor. Şimdi, beni dövebilen Hasan’ı, tek eli bağlıyken sopalayan Ali Rıza’nın beni havada karada dövmesi lazım değil mi? Ama o da nesi, ben ilk turda dayak yediğim Ali Rıza’yı, ikinci turda tekme tokat dövebiliyorum. Öyle ki Ali Rıza arkasına bakmadan kaçıyor beni görünce. Ama ikinci turda görmesi lazım. İlk turda görürse ağzımı burnumu kırabiliyor. Onun için ben ilk turda Ali Rıza’ya hiç yanaşmıyorum. İkinci turu bekliyorum Ali Rıza’yı dövmek için.

Hikâye bu. “Nasıl oluyor lan?” diyenlere verecek bir yanıtım yok. Akşener ilk turda yenildiği Erdoğan’ı ikinci turda ezici bir oy oranıyla yeneceğini söylüyor.

CHP, ortak aday çıkartalım dediğinde kendisi “Her parti kendi adayını çıkartsın” buyurduydu. CHP de Meral Abla’nın talebi üzerine kendi adayını çıkarttı. Ama Meral Abla şimdi ağız değiştirdi, ilk turda CHP’lilerden oy istiyor. Yahu arkadaş, sen CHP’lilerin oyuna güveniyorsan gir CHP’den aday ol. Yok kendine güvenmiyorsan, ikinci turda alacağını söylediğin milliyetçi ve AKP’li oyları birinci turdan alıp da kendi oylarınla kalsana ikinci tura.

Akşener, her an ağız değiştirebilecek kaygan bir politika izliyor. CHP’li ortaklarına çaktırmadan Muharrem İnce’nin altını oyma derdinde. Dürüst değil, niyetini gizliyor. İkinci tur sorulduğu zaman ne dediği anlaşılmıyor. Kendi sözlerine bakınca seçilemediği bir ikinci turda ne halt edeceğinin hiçbir garantisi yok. Çünkü kendisini bağlayacak hiçbir söz söylemiyor.

Sevgili Meral Abla, bu politikanın hası zaten iktidarda. Biz bu kaypak hareketleri seviyor olsaydık bu seçim işlerine bulaşmadan iktidarı desteklerdik zaten. Görünen o ki Akşener, Erdoğan’ı devirse bile ANAP, AKP, FETÖ kadroları iktidarda kalmayı sürdürecek. Milli Eğitim, Sağlık gibi devlet kadrolarındaki milliyetçiler de aynen göreve devam edecek. Mafya liderleri onu bunu tehdit etmeyi sürdürecek.

Bu ittifakın en zayıf halkası Akşener ve İyi Parti. Akşener, ittifak içindeki partilerin tabanına oynamaktan bir türlü vazgeçmiyor. İttifak falan gibi bir derdi yok, tek derdi koltuğa oturmakmış gibi bir izlenim veriyor.

Anket şirketleriyle İzmir yerel gazeteleri ne yazarsa yazsın sokaktaki ittifak CHP, HDP ve SP arasında olacak. Solcular da “İkinci tura kim çıkarsa onu destekleriz” nakaratını artık bir kenara bırakmak durumunda. HDP meclise girmeli ve Muharrem İnce ikinci tura kalmalı. Bu bir pazarlık değil, akıl oyunu.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Burak Kaya hakkında
Müzisyen, yazar.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...