Bakan Zeybekci 4.30’ken Kabul Etmediği Doların Ailesine Haber Yolladı: “Gelsinler Görüşelim”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iki hafta önce kabul etmediği dolar artışını o günkü kurdan kabul edeceğini ima ederek “Ailesine haber yollattık, eğer gelirlerse artışı o günkü kur üzerinden, yani 4.30’dan kabul edeceğiz.” dedi.

Yumuşama Sinyali Dün Geldi

Dolar artışıyla Ekonomi Bakanı arasındaki pürüzlerin giderildiğine ilişkin işaretler ilk olarak dün ortaya çıktı. Kulislere düşen haberlere göre Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, eniştesinin kaynı aracılığı ile daha önce reddettiği dolar artışına haber gönderdi. Bu türden ufak tefek sürtüşmelerin herkes arasında olabileceğini ileten Zeybekci’nin barış çağrısına bir demet çiçek de eklediği öğrenildi. Bakan Zeybekci’nin mesajını alan doların en başta tepki vermediği ancak bu jest üzerine daha sonradan yumuşadığı öğrenildi.

Bir Kez Reddedilen Dolar, Zeybekçi’ye Hemen Tamam Demedi

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan bir yetkili “Tabii Sayın Bakan ile dolar artışı arasında ufak da olsa bir kırgınlık olmuştu. Deyim yerindeyse, sütten ağzı yanan dolar bu kez yoğurdu üfleyerek yedi. Piyasalara bir daha benzer bir görüntü vermek istemeyen dolar, “Eğer en ufak bir tereddüt dahi varsa bizi boşuna yormayın, daha sonra 4,60’tan siz bize gelirsiniz” dedi. Doların tehdit kokan açıklamasını duymazdan gelen Ekonomi Bakanı, böyle bir şeyin bir daha olmayacağına dair söz verdi. Tarafların ikna olmalarının ardından aracılar görüşme için teknik konuları görüşmeye başladı.

Aracıların Yüzü Gülüyor

24 saat süren yoğun temaslardan sonra bugün akşam saatlerinde iki taraftan da olumlu mesajlar gelmesi üzerine aracılar rahat bir nefes aldı. Uzlaşmayı Kaparoz’a yorumlayan bir yetkili “Üç günlük dünyada yeri olmayan tatsız bir şeydi zaten. Şu an taraflar anlaşmış durumda. Dolar, yarın çikolatası ve çiçeğiyle Sayın Bakanımıza gelecek. Belki ufak tefek nazlanmalar olabilir ama şu kadarını söyleyeyim bu iş tatlıya bağlanacak. Tabii dolar şu an 4,60 olmuş durumda, eski artıştan kabul edilmek istemeyecektir. Bu noktada bazı pazarlıklar oluşabilir ancak en kötü olasılıkla 4.40, 4.50 gibi bir noktada Sayın Bakan doları kabul edecektir.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...