Dolar Artışı Haberlerine Yayın Yasağı Getirildi

RTÜK tarafından yapılan açılamada ani döviz yükselişinin grafiklere yansımasının milli değerlerimiz ve genel ahlak kurallarıyla örtüşmeyen nesnelere dönüştüğü belirtilerek 24:00 – 05:00 saatleri dışında grafikli döviz artış haberi yapılmasını yasakladı.

“İki Aydır Döviz Düşsün de Grafik Bozulsun Diye Bekliyoruz Ancak Biz Bekledikçe Maalesef Form Daha Belirgin Hale Geliyor”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan RTÜK Sözcüsü Habibe Görsel “Yaklaşık üç aydır özellikle muhafazakâr kesimden ailelerden sürekli olarak şikâyet alıyoruz. ‘Çocuklarımızla haberleri seyredemez olduk’, ‘Ekonomi haberleri başlayınca televizyonu kapatıyoruz’ gibi çok sayıda farklı şikâyet geliyor. Uzmanlarımızın yaptığı değerlendirmelerde dövizde yükseliş grafiklerinin ‘şaha kalktı’, ‘yükseldi’, ‘zirve yaptı’ gibi haberlerle birlikte verilmesi vatandaşlarımızın zihninde hoş olmayan çağrışımlar yaptığını tespit ettik. İki aydır döviz düşsün de grafik bozulsun diye bekliyoruz ancak biz bekledikçe maalesef form daha belirgin hale geliyor. Bizler de dövizdeki ereksiyon halinin, pardon yani bu yükseliş halinin demek istiyorum. Yani artışın devam edeceğine kanaat getirip bu haberler yasaklamaya karar verdik.” dedi.

“Uzmanlar, Ekonomik Durumu El, Kol Hareketleriyle Değil Sözel Olarak Anlatsınlar”

Yasağın nasıl uygulanacağı ile ilgili olarak da bilgi veren RTÜK Sözcüsü Habibe Görsel “Grafik kullanmadan haber yapılmasında herhangi bir sakınca yok. Ancak grafikli haber yapılacaksa mutlaka saat 24:00’ten sonra yayına girmesi ve ekranın köşesinde ‘+18’ uyarısının olması lazım. Bu uygulamamızla belki dövizi durduramayız ama zaten ekonomik olarak çökmüş hane halkının bir de ahlaken çökmesinin önüne geçebiliriz diye düşünüyoruz. Hem de bir moral olacaktır halkımıza. Benim ekonomi uzmanlarımızdan özel bir ricam da olacak. Televizyondaki ekonomi programlarında durum değerlendirmesi yaparken lütfen el, kol hareketlerimizle durumu anlatmayalım. Sözel olarak yapalım değerlendirmelerimizi. Falanca gibi kalktı, şöyle atağa geçti, uçtu gitti demeyelim. Döviz arttıysa, biz sadece döviz arttı diyelim. Yani neden başka şeylerle vatandaşın kafasını bulandıralım ki. Dolardı, sterlindi, avroydu, yani kime ne faydası var bu detaylı açıklamaların. Ekonomik olarak zaten durumumuz iç açıcı değil bir de vatandaşlarımızın canını bu çirkin görüntülerle sıkmayalım.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...