Dolar Artışını Kabul Etmeyen Zeybekci’ye FED’den Destek: “Anlıyor ve Acısını Paylaşıyoruz”

Dolar artışını kabul etmediğini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin açıklamalarının ardından Amerika Merkez Bankası (FED) yetkilileri Zeybekci’yi anladıklarına dair bir mesaj yayınladı.

“Nihat Bey Şu An Zor Bir Dönem Geçiriyor, Arkadaşlarının Ona Daha Fazla Destek Olması Lazım”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan FED yetkilisi “ABD ile Türkiye çok önemli iki dost ülke. Tabii ki biz Sayın Bakanı anlıyoruz. Bu tür dönemlerde genel olarak karşılaştığımız ilk tepkiler durumu kabullenmeme, artışı reddetme, sonuçları inkâr etme gibi oluyor. Bizim deneyimlerimize göre ekonomi bakanları bu tür dönemlerde evlerine kapanıp, kimseyle görüşmek istemediklerini belirtiyorlar. Nihat Bey de şu an zor bir dönem geçiriyor. Arkadaşlarının ona daha fazla destek olması, günde en az birkaç defa yanına uğrayıp hava almaya çıkartmaları lazım. Bizim gözlemimize göre, bu dönemde yakınlarından destek gören ekonomi bakanları yaşadıkları şoku daha kolay atlatıyorlar ve yaşananları belli bir süre sonra kabullenmeye başlıyorlar. Ancak böyle zorlu bir dönemde yalnız kalırlarsa çöküntü giderek artıyor ve iş halüsinasyon görme noktasına kadar gidebiliyor. Kısa yürüyüşler ve iş konuşulmayan arkadaş toplantıları iyi gelebilir. Sayın Bakan iş ortamından kesinlikle uzak kalmalı. Bakanın iş ortamından uzak durması dolardaki artışı da belli bir oranda frenleyebilir.” dedi.

Doktor Gözetiminde Takip Edilmeli

Açıklamalarını sürdüren FED yetkilisi “Sayın Bakan bu dönemi mutlaka uzman bir doktor gözetiminde geçirmeli. Eğer her şey yolunda giderse, belli bir süre içinde yaşananları kabullenip normal yaşamına dönebilir ancak Nijerya Ekonomi Bakanı gibi televizyona bakarken hayali olarak bir anda doların düştüğünü görmeye başlaması gibi bir olasılık da var. İş o noktalara varırsa biz kesinlikle bir tedavi merkezinde dinlenmeyi öneriyoruz. Bu süre içinde televizyon izlememesi ve gündemden uzak kalması çok önemli. Bakanın tedavisini yakında izleyerek elimizden gelen her türlü desteği vermeye çalışacağız. Buradan tekrar söylüyoruz ki FED olarak Sayın Bakanı anlıyor ve acılarını paylaşıyoruz. TL’nin düşmesi veya doların artması Ekonomi Bakanı olarak sadece kendi suçu değil. Kendisi olaya biraz da bu taraftan bakmaya çalışsın.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...