Hükümetin İsrail Yaptırımı Belli Oldu: Seneye Eurovision’a Katılıp İsrail’e Düşük Not Vereceğiz

İsrail’e karşı miting düzenlemek dışında hiçbir yaptırım uygulayamadığımız ve ticari anlaşmaları bile feshedemediğimiz söylenerek eleştirilen iktidar Yenikapı mitingi sonrasında, İsrail’e karşı uygulanacak ağır yaptırımı açıkladı.

“Sırf İsrail’e Düşük Not Vermek İçin Eurovision’a Katılacağız”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi “Arkadaşlar bildiğiniz gibi bu sabah İsrail’e uygulanacak yaptırımları tartışmak üzere bir araya geldik. Uzun uzun düşündük, elimizdeki seçeneklere baktık. Açık söylemek istiyorum ki bazı seçenekleri biz istemedik, bazılarını da götümüz yemedi. Bir arkadaşımızın ‘Eurovision’da İsrail’e düşük not verelim’ diye farklı bir önerisi oldu. Bu öneriye herkes sıcak baktı. Biliyorsunuz bir süredir Türkiye olarak Eurovision Şarkı Yarışmasına katılmıyorduk. Önümüzdeki sene sırf İsrail’e düşük not vermek için Eurovision’a katılacağız.” dedi.

Oynak Parça Olursa Bir, Slow Olursa İki Puan Verilecek

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Şu an hazırladığımız taslağa göre Türkiye olarak Eurovision’a bir düet parçayla katılacağız. İbrahim Tatlıses ve Yavuz Bingöl’ün seslendireceği parçanın geri vokallerini de Zerrin Özer yapacak. Her şey en ince detayına kadar hesaplandı. Oy verme işleminden önce jüriye talimat verilecek. Eğer İsrail’in şarkısı oynak bir parça olursa bir, slow bir parça olursa iki puan vereceğiz. Mesajımız çok açık: ‘Dur bakalım, yavaş ol’ diyoruz bir anlamda. Türkiye’nin puanlaması İsrail’in yüzünde bir tokat gibi patlayacak. İnşallah Türkiye geceye damgasını vuracak.” dedi.

Eğer İsrail Yönetimi Türkiye’ye Tazminat Öderse Tahsilat Miktarına Göre Not Yükseltilecek

Kaparoz muhabirinin ‘Ticari anlaşmalarla ilgili bir yaptırım olacak mı?’ şeklindeki sorusunu yanıtlayan yetkili “Bu soruya ilk bölümde yanıt vermiştim. Yani ‘yemedi’ dediğimiz bölüm aslında biraz da bunlarla ilgili. Ayrıca her olaya da ticari anlaşmaları sokmak doğru değil. Biri size kurşun atarsa sizin de ona topla tüfekle mi yanıt vermeniz lazım? Biz çok farklı bir tepki vererek gündemi değiştirecek, Eurovision’a geldiğine pişman edeceğiz İsrail’i. ‘Israel one point’ dediğimiz anda, insanların yüzünü hayal ediyorum da gerçekten çok acayip bir şey olacak. Tabii şunu da söyleyelim ki eğer İsrail, Mavi Marmara olayında olduğu gibi tazminat ödemeyi kabul ederse, tahsilat miktarına göre bizin notumuz da yükselebilir.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...