Ünlü Hocadan Oruç Tavsiyesi: “Sabaha Kadar Yiyip Geç Yatın, Akşama Kadar Uyuyun”

Ramazan için önerilerde bulunan Cübbesiz Sabri Hoca iyi bir planlamayla oruç tutmanın sanıldığı kadar zor olmayacağını belirterek altın değerinde tavsiyelerde bulundu.

“Geceyi Yiyerek Geçirip Sahura Kadar Hiç Uyumasınlar”

Ünlü Hoca “Arkadaşlar biliyorsunuz günler uzun, havalar da iyice ısınmaya başladı. Bu mevsimde bütün günü aç şekilde ayakta geçirmek bünyeyi zorlayabilir. Benim oruç tutacak kişilere tavsiyem gündüzü uyuyarak geçirmeleri yönünde olacak. Mümkünse sıcak saatlerde hiç kalkmasınlar yataktan. Elbette bütün gün uyuyabilmek için geceyi ayakta geçirmek lazım. Bütün gece hiç uyumadan aralıklarla yemek yesinler. Sahurda son lokmayı da yedikten sonra çok acele etmeden yatsınlar. Bünyemizi fazla yormamanın sırrı iyi bir uykudur. Bugün bütün doktorlar da uykunun önemini vurguluyor.” dedi.

“Akşam Beş, Altı Gibi Yataktan Kalkıp, Doğrudan Pide Kuyruğuna Girsinler”

Açıklamalarını sürdüren Hoca “Benim önerim on, on iki saatlik bir uyku. Yani sabah altı gibi yatıyorlarsa akşam beş, altı gibi kalkabilirler. Kalktıktan sonra ellerini yüzlerini yıkayacaklar tabii. Sonra da gidip doğrudan pide kuyruğuna girsinler, eve döndüklerinde zaten iftar saati gelmiş olacak. Benim bu yöntemi öğrettiğim kişiler on yıldır sadece bir ayı değil, üç ayları tutuyorlar. Hepsi de son derece sağlıklı insanlar.” dedi.

“Bir Aylık Adam Olunmaz, Olacaksan On İki Ay Ol”

İsim vermeden bazı hocaları da eleştiren Cübbesiz Sabri Hoca “Dinimiz kolaylık dini diyorlar ama vatandaş aç kalsın, susuz kalsın diye de uğraşıyorlar. Ona bakma, şunu görme, öyle deme, böyle söyleme. Yahu bu adam on bir ay ne ise, bu ayda da aynı adam. Bir aylığına değişse ne olacak zaten. Adam olacaksan on iki ay ol, yoksa hiç olma. Bizim bir komşu var, adam Ramazan bittiği gün ana avrat küfretmeye başlıyor: ‘Kusura bakmayın bir aydır kendimi tutuyorum, beni idare edin’ diyor. Biz de mahallece ses çıkartmıyoruz tabii. Ne ailemiz kalıyor, ne sülalemiz, bir ayın acısını bizden çıkartıyor. Ya doktorlara ne demeli, on bir ay boyunca ‘Sürekli su için, vücudunuzu susuz bırakmayın’ diyorlar ama Ramazan gelince bir bakıyorsunuz ağız değiştirip aç kalmanın, susuz kalmanın yararlarından söz etmeye başlamışlar. Böyle yalana dolana gerek yok. Herkes doğrusu neyse onu söylesin.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...