Merkez Bankası’ndan Kuru Soğana Sert Müdahale

Uzun zamandır “Bu adamlar neye yarıyor?” diye düşündüren Merkez Bankası, bugün farklı bir hamleyle gündeme geldi. Öğlen saatlerinde yüklü miktarda kuru soğan satarak piyasalara müdahale eden Merkez Bankası soğan fiyatlarının aşağı çekilmesini sağladı.


Uzmanlar: “Dolara Gücü Yetmeyen Merkez Bankası Hırsını Kuru Soğandan Aldı”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan para politikaları uzmanı Necmiye Çiçek “Merkez Bankası uzun süredir tartışılan bir kurum haline geldi. Özellikle son üç dört ayda hem buradaki arkadaşlar, hem de kurum çok yıprandı, güven veren bir kurum olmaktan çıktılar. Tabii bağımsızlıkları bu kadar tartışılınca da piyasaya etkileri sınırlı olmaya başladı. Yüksek faiz artırımına karşın, dolar müdahale öncesindeki düzeye yaklaşmış durumda. Bu durum bankadaki arkadaşlarda bir sıkıntı, bir yetersizlik hissi yaratmış olabilir. Sanırım dolara güçleri yetmeyince, vaziyeti kurtaralım diye, kuru soğan piyasasına müdahale ettiler. Hani rakibinizden dayak yersiniz ama gücünüze gider, siz de gücünüzün yettiğini döversiniz gibi bir durum. Ancak bu durum piyasalarda daha da olumsuz olarak algılanacak. Yani Merkez Bankası’nın bunlarla da uğraşmaması lazım. Asıl işlerine odaklanıp yapabildikleri kadar, ellerinden geldiğince çaba harcasalar, piyasalar onları gene de bağrına basardı ama bu yaptıkları hoş olmadı.” dedi.

Merkez Bankası Aşçısı: “Soğan Paraya Benzemez, Rezervler Bozulur Dedim Ama Dinletemedim”

Konuyla ilgili Kaparoz’un ulaştığı Merkez Bankası aşçısı “Ben geçenlerde uzman arkadaşlardan birine kuru soğan fiyatları çok arttı diye dert yanmıştım. Bu arkadaş konuyu Yönetim Kurulunda gündeme getirmiş. Pazartesi saat 9’da beni de çağırdılar. Dört gündür sürekli toplantı halindeyim. ‘Ben soğansız da yaparım yemekleri’ dedim ama dinletemedim. İçlerinde başka bir eziklik var gibi hırsla yaklaştılar konuya. Toplantılarda kuru soğana öfke kustular. Daha sonra müdahale için gizli olarak bir plan hazırlandı. Banka, bir süre boyunca tarlalardan kuru soğan topladı. Ben uyardım kendilerini, paraya benzemez bu soğan, rezervler durduğu yerde bozulur dedim ama dinlemediler. Bugün çürümeye başlayan soğanları görünce hepsini alelacele piyasaya vermişler ama beklenen etki olmadı tabii. Vatandaş üç liraya çerik çürük soğan alacağına gidip altı, yedi liraya öbür soğanı tercih etti. Ben gene de bunlara söylemedim. Fiyatlar düşmüş gibi aktardım, sevinsinler diye.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...