Dind-AR & Kind-AR: Anket Şirketleri Sonuçları %56 Oranında Götünden Uyduruyor

Dind-AR & Kind-AR Anket ve Araştırma Şirketi’nin araştırmasına göre vatandaşlar, seçim sonucunu açıklayan şirketlerin sonucu %56 oranında götlerinden uydurduğuna inanıyor.

“Kararsızlar Dağıtıldığında oran %62’ye Yükseliyor”

Dind-AR & Kind-AR Araştırma Şirketi’nin 25 büyükşehir, 20 il, ve 256 ilçede toplam 2.200 kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle yaptıkları anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Sonuçlarla ilgili olarak açıklama yapan şirket Genel Müdür Hayriye Kindar “Ankete katılan kişilerin ‘Yaklaşan seçimlere ilişkin olarak ‘Anket Şirketlerinin Sonuçlarına Güveniyor musunuz?’ şeklindeki soruya %56 oranında Götlerinden Uyduruyorlar, %34 oranında ise Siparişe Göre Hazırlıyorlar şeklinde yanıt verdiğini gördük. Kalan %10 ise şu an kararsız. Kararsızları aynı oranlarla dağıttığımızda anket şirketlerinin uyduruk sonuç verdiğine inanma oranı %62’ye yükseliyor. Sipariş üzerine hazırlıyorlar görüşü ise %38’e yükseliyor.” dedi.

“Sonuçlarımızın Arkasındayız”

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Hayriye Kindar “Biz sonuçlarımızın arkasındayız. Zaten piyasadaki anketlere bir bakın sizler de göreceksiniz. Birinin 50 dediğine öbürü 15 diyor. Dün 30 dediğine ertesi gün 42 diyor. Borsa gibi anlık değişiyor bunların rakamları. Günde iki anket açıklayan şirketler var. 3.000 kişiyle görüştüklerini söylüyorlar. Yani senin kaç tane anketçin var da her gün binlerce görüşme yapıyorsun. Aslında bizim bu sonucu bulmamız için anket yapmamıza da gerek yoktu ama âdettendir diyerek saldık çocukları dışarıya. Yalan olmasın bayağı bir insanla görüştüler ama ben zaten o sırada raporu yazmıştım. Dile kolay bu sektördeki otuzuncu yılım. Artık anketler gelmeden tahmin edebiliyorum sonucu. Ancak biz gene de sahadan gelen sonuçları değerlendirdik, bizim masa başında yazdıklarımız aynen doğru çıktı. Halkımız anketlere zerre kadar güvenmiyor. Bu mesleğin içinden birisi olarak ben de güvenmiyorum. Yani şu bizim anketin sonucunu açıklarken bile midem bulandı. Öyle pis bir sektör işte ama ne yaparsınız elimizden de başka iş gelmiyor. Emekli olana kadar böyle idare edeceğiz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...