Yenikapı’daki Miting Alanında Bulunan Roma Dönemine Ait Kalıntılar Uzmanları Hayrete Düşürdü

AKP’nin dün düzenlediği miting öncesindeki altyapı hazırlıkları esnasında Roma dönemine ait kalıntılar arasında Çilleryus ve Mehmetion heykeli de bulundu.

“Eski Bir Siyasetçiye Ait Olabilir”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan ünlü arkeolog Zerrin Dragoslu “Bildiğiniz gibi 330 yılında Büyük Konstantin’in İstanbul’u Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti kabul etmesiyle birlikte İstanbul’da Yeni Roma (Neu Roma) döneminin başladığı kabul ediliyor. İkiz imparatorluklardan Batı Roma İmparatorluğu 476 yılında yıkılınca doğudaki imparatorluk da Bizans İmparatorluğu olarak anılmaya başlıyor. Dünkü miting öncesinde bulunan eserlerin 350 – 400 yılları arasında İstanbul’da yaşamış eski bir siyasetçiyle onun yardımcısına ait olduğunu düşünüyoruz. Bulunan heykeller Roma dönemine ait. Tabii heykellerdeki kişileri tarihe meraklı olanlar dışında birisinin tanıması çok da olası değil. Ancak arkeologlar için öyle değil. Bize göre tanıdık simalar bunlar. Açıkçası Yenikapı kazılarından böyle bulgular beklemiyorduk, bizler için oldukça şaşırtıcı oldu. Toprak altından çıkanları görünce ağzımız açık kaldı diyebilirim. Bir arkadaş da “Pes yani” diyerek tepkisini dile getirdi ki kendisi sakin karakteriyle bilinen bir arkadaşımızdır.” dedi.

“Eski Tarz Bir Siyaset Anlayışının Temsili Açısından Çok Önemli Bulgular”

Açıklamalarını sürdüren Dragoslu “Heykeldeki figürler çok önemli. Biz heykeldekilerin 4.yüzyılda yaşadığı tahmin edilen Çilleryus ve Mehmetion olduğunu tahmin ediyoruz. Özellikle kraliçe olacağını düşünen sağ taraftaki Çilleryus’un yardımcısına taktığı çelenk çok önemli. Bu hareket eski tarz bir siyaset anlayışını temsil ediyor. Bugün için çok anlamlı gelmeyebilir ancak tarihçiler için öyle değil. Bu heykelin yapıldığı dönemde İstanbul’da çok önemli kayıplar yaşanıyor. İnsanlar evlerinden çıkıyor ama akşam geri dönmüyor. Bu insanların başlarına gelenleri ne aileler ne de yakınları biliyor. İnsanlar öyle meçhule gider gibi evlerinden çıkıp gidiyor ama bir daha geri dönemiyorlar. 400’lü yıllarında başında bu dönemdeki gücü simgelemek üzere Çilleryus ve Mehmetion heykelinin yapıldığını düşünüyoruz. Tabii farklı görüşler de var ancak ne olursa olsun müzelerde sergilenmesi gereken önemli eserler bunlar. İstanbullular bu heykellere bakarken acılarla dolu İstanbul tarihi de bir film şeridi gibi gözlerinin önünden akıp geçecek.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...