İzmirli İş Adamı Duvar İçindeki Su Kaçağını Tespit Eden Aparat Geliştirdi

İzmirli iş adamı Ferruh Kılınç inşaat, hırdavat ve su tesisatı sektörünü kökten değiştirecek çok önemli bir buluşa imza attı.

‘Buldumcuk’, Elektrik, Benzin Gibi Bir Enerji Kaynağına Gereksinim Duymuyor

Türkiye’deki üniversite öğreniminin ardından Amerika’da doktorasını yapan Ferruh Bey, üniversitedeki ısrarlara karşın ülkesine dönmekte ısrarcı olmuş. Öğrenciliği sırasında inşaatlarda da çalışan Ferruh Bey o dönemde elde ettiği deneyimlerle akademik birikimini bir araya getirerek yepyeni bir aparat geliştirmiş. İş adamının ‘Buldumcuk’ adını verdiği aparat dünyada kırktan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Siparişleri yetiştirmek için iki vardiya halinde üretim yapılan işletmede toplam elli iki kişi çalışıyor.

Elektrik, benzin gibi bir enerji kaynağına gereksinim duymayan Buldumcuk, kol gücü dışında bir enerji kullanmadığından %100 çevreci. En lüks konutta da gecekondularda da kullanılabilecek esneklikte tasarlanmış Buldumcuk’u görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Tam bir teknoloji harikası olarak nitelendirilen Buldumcuk, on iki mühendis, dört muhasebeci, iki terzi ve bir bekçiden oluşan AR-GE ekibi tarafından iki yılda geliştirilmiş. Dünya çapındaki tüm patentleri alınmış durumda olan Buldumcuk’un yeni versiyonları da şu an geliştirme aşamasında.

Fabrikanın Büyük Bölümü AR-GE Faaliyetlerine Ayrılmış

2.499.-USD’lik fiyatıyla piyasaya giren Buldumcuk için şu anda, altı aylık bir sipariş sonrası bekleme dönemi olduğunu belirten Ferruh Bey “Her şeyin başı AR-GE. Bizim üretim binamızın yaklaşık dörtte üçü AR-GE faaliyetleri için ayrılmış durumda. Kalan alan ise tuvalet, yemekhane ve benim çalışma odam. Ben, yemek ve tuvalet ihtiyacımı kendi çalışma odamda hallediyorum. Ancak diğer personelin benim odama girmesi yasak tabii. Aslında AR-GE departmanımızın dışında kalan bölümlerde bile biz araştırma geliştirme yapıyoruz. Mesela bu aparat benim aklıma tuvalette geldi, laboratuvardayken değil. Bu açıdan düşünülürse belki de işletmemizin %100’ü AR-GE için tasarlanmış diyebiliriz. Binamız çelik konstrüksiyonla inşa edilmiş. Dört katlı. Manzarası mükemmel, büyükçe bir bahçesi ve bahçesinde de ceviz ağaçları var. Şu an binayı satma niyetindeyim de o açıdan detaylı bilgi veriyorum. Belki okuyanların ilgisini çekebilir. Özellikle AR-GE konusunda duyarlı beyefendi ve hanımefendilerden mesaj bekliyorum.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...