Türkiye’yi Tehdit Eden ABD’ye Tokat Gibi Cevap: Brunson’un Çarşı İzinleri İptal Edildi

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Başkan Trump’ın Türkiye’yi tehdit eden açıklamaları karşısında sessiz kalan Türkiye, 24 saatlik sürenin sonunda ABD’ye tokat gibi bir cevap verdi. İzmir’deki evinde ‘Ev Hapsi’ cezasını çeken Rahip Brunson’un bu haftaki çarşı izinleri iptal edildi.

“Sabah İçtimasında Belli Oldu”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı yetkilisi “Bu sabah Rahip Brunson’un evine rutin ziyaretimizi yaptık. Biz gittiğimizde Brunson ve ailesi sabah içtiması için salonda ayakta bekliyorlardı. Normalde pijamayla karşılar rahip bizi ama tabii bugün çarşı günü olduğu için güzelce giyinip hazırlanmış halde bulduk kendisini. Bir şey söylemeden eline izninin iptal edildiğine ilişkin belgeyi uzattık. Bu da Çarşı İzin Belgesi sandı, ailesine anlatıyor, ‘inzibat görürsek bunu göstereceğiz’ falan diye. Neyse sonra anlattık durumu kendisine, mosmor oldu tabii. Eşi ona ‘git pijamalarını giy bari, ütüsü bozulmasın kıyafetlerin’ dedi. Sonra birlikte çay içtik, Rahip bize Hıristiyanlığı anlattı. Açıkçası ben beğendim. Tam olarak bize anlatıldığı gibi değilmiş. O kadarını söyleyebilirim.” dedi.

“Rahip Brunson Tuvalete Çıkmadan Beş Dakika Önce Evinin Suları Kesilecek”

Alınacak diğer önlemlerle ilgili de bilgi veren yetkili “Tabii çarşı izni bizim kapsamlı politikamızın sadece küçük bir parçası. Başka önlemler de alınacak. Şu an MİT ve İzmir Belediyesi ile ortak yürütülen bir projemiz daha var. MİT yetkilileri Rahip Brunson’un tuvalete çıkış saatlerini belirlemeye çalışıyor. Saatler belli olduktan sonra Dışişleri Bakanlığı, MİT ve İzmir Belediyesi’nin koordinasyonu içinde, rahibin tuvalete çıkmasına beş dakika kala evin suyunu keseceğiz. O tuvaletten çıktığı zaman tekrar gelecek su. TÜBİTAK da bir öneri sunmuş. Tuvalet ışığı yandığında suyu kesecek bir sistem geliştirebiliriz diyorlar. Ancak bunu söyleyen kişi de imamlıktan emekli. Ne kadar sürede yapabilir pek emin değilim. Son olarak ben şunu söylemek istiyorum: Tüm dünya bilsin ki artık eski Türkiye yok. O dönemler çok geride kaldı. Artık özür mü dilerler, pişmanlık mı bildirirler kendileri bilir. Benim söyleyeceklerim bu kadar.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...