ABD Büyükelçiliği Dolar 7.-TL Olacak Haberlerini Yalanladı: “On Bile Olur”

ABD Ankara Büyükelçiliği, bir Amerikalı yetkilinin doların 7.-TL olacağı tahmininde bulunduğu haberlerini kesin bir dille yalanladı. ABD’nin Türkiye’nin sağlam bir müttefiki olduğunu vurgulayan ABD Büyükelçiliği yetkilisi dolarla ilgili olarak yapılan 7.-TL’lik tahminin kendilerine ait olmadığını belirtti.

“Bizim Dolar 7.-TL Olacak Diye Bir Tahminimiz Olmadı”

Haberle ilgili olarak açıklamalarda bulunan ABD Ankara Büyükelçiliği yetkilisi “Mevcut gerginliklere karşın ABD, Türkiye’nin sağlam bir dostu ve müttefiki olmayı sürdürmektedir. Kimsenin bundan kuşku duymaması gerekir. Ülkelerimiz, canlı bir ekonomik ilişkiye sahiptir. Bu nedenle, bir Amerikalı yetkilinin, Amerikan dolarının 7.-TL olacağı tahmininde bulunduğu yönünde tamamen temelsiz ve sorumsuz haberlerin Türk medyasında yer alması çok talihsiz ve rahatsız edicidir. Bu tümüyle uydurmadır. Özellikle sosyal medyada, bir toplantı sırasında ABD Büyükelçiliği yetkilisi tarafından doların 7.-TL olabileceği yönünde tahminlerde bulunulduğuna ilişkin mesajlar görüyoruz. Bazı haber siteleri ise bu mesajları kaynak göstererek haber yapıyorlar. Biz açık veya gizli hiçbir toplantıda dolar şu tarihte 7.-TL olacak gibi bir tahminde bulunmadık. Bu bizim işimiz değil. Tahminleri yapacak olanlar ekonomistlerdir, bizler değiliz.” dedi.

“Dolar Niye Yedide Dursun, On Bile Olur”

Kaparoz muhabirinin “Peki sizin kişisel tahminiz nedir bu konuda?” sorusuna “Vallahi bizim görüşümüz dolar kuru zaten bugün 5, yarın 6. Yani bunun 7’de duracağını söylemek yanlış olur. Bizim dolar 7.-TL olur diye bir tahminde bulunmamız bu açıdan çok temelsiz. Dolar niye 7’de dursun, yıl sonuna kadar 10 bile olur. Ama bizi ilgilendirmez. Biz sonuçta maaşlarımızı dolar olarak alıyoruz. Bizim açımızdan bir maaş artışı gibi oluyor. Ben mayıs ayında bir levrek yediğim parayla bugün bir levrek, bir kalamar yiyorum. Üstüne de bir duble rakı parası artıyor. Yani bizim açımızdan bir sorun yok. Ben Türk vatandaşları için üzülüyorum. Buradan kendilerine de bir öneride bulunmak istiyorum: Ayaklarını yorganlarına göre uzatsınlar. Tabii yorganın boyu da belli. Biraz kıvrılıp yatsınlar. Kredi kartlarını mümkün olduğunca kullanmasınlar. Yemeklerde ekmeğe dayansınlar. Ete, süte para vermesinler.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...