Ekonomik Yaptırımların “Çizgi Filmdeki Adam Eşeğe Dayadı mı?” Sorusunun Gölgesinde Kalması ABD’de Krize Yol Açtı

Kulislerde dolaşan bilgilere göre ABD’li yetkililer, açıklanan ekonomik yaptırımlardan sonra Türkiye’de büyük tartışmalar ve bir kriz havası bekliyorlardı ancak açıklanan yaptırımların Türkiye gündeminde “Çizgi Filmde Eşeğe Hallenen Adamın” arkasına düşmesi ABD’li yetkilerde paniğe neden oldu.

“Yaptırımların Etkisini Görmek İçin Twitter-Türkiye Gündemini Açınca Herkesin Morali Bozuldu”

Kaparoz’un ulaştığı ABD’li bir yetkili “Biliyorsunuz geçen hafta art arda ekonomik yaptırımlarımızı açıkladık. Tabii her açıklamadan sonra gözümüzü Türkiye’ye çevirdik. İlk günlerde Rahip Brunson’un serbest bırakılmasıyla ilgili birkaç yorum çıktı gazetelerde ancak sonra giderek gündem dağıldı. Biz özellikle hafta sonunda Türk hükümetine yönelik büyük bir baskı oluşacağını tahmin ediyorduk. Hatta pazar akşamı oval ofiste resmi olmayan bir toplantı düzenledik. Sağımda Donald Trump, solumda Mike Pence, arkamızda danışmanlarla biralarımızı açıp Twitter’ın başına geçtik. Başkan Trump ‘Hadi aç şu Türkiye gündemini de bakalım, ne yapıyormuş bizim Türkler?’ dedi. Ben de bilgisayarımdan Twitter Türkiye gündemini açtım. Gündemin ilk üç sırasında eşekle bir adamın tuhaf ilişkisi üzerine çeşitli başlıklar vardı. Başka Trump ‘Yanlış ülkeye girmişsindir, en başta Rahip Brunson veya ABD yaptırımlarıyla ilgili bir şey olması lazım’ dedi. Ancak tüm çabalarımıza rağmen böyle bir başlık bulamadık” dedi.

“Krize Sürüklenen Bir Ülkenin ‘Çizgi Filmdeki Adam Eşeğe Halleniyor mu?’ Gibi Bir Konuyla Uğraşması Bize Tuhaf Geldi”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Tabii herkesin keyfi kaçtı. Gündemdeki bütün başlıklara baktık, Brunson’la ilgili doğru düzgün bir şey bulamadık. Elbette bu durum oval ofiste bir panik havası yaşanmasına neden oldu. Başkan Trump ‘Niye kimsenin umurunda değiliz?’, ‘Ekonomik yaptırımlar çok mu hafif geldi Türklere?’, ‘Böyle giderse dünyada kimse bizi sallamaz’ gibi yorumlarda bulundu. Sadece Başkan değil açıkçası biz de şaşırdık. Yani ekonomik krize sürüklenen bir ülkenin ‘Çizgi Filmdeki Adam Eşeğe Halleniyor mu?’ gibi bir konuyla uğraşması bize gerçekten tuhaf geldi. Neyse sonra Mike ‘Yahu bu gizli bir şifre olabilir, biz bu gündemi de araştıralım’ dedi. Biz de böylece çizgi film konusuna bulaşmış olduk. Çevirmenlerin de yardımıyla konuyu öğrendik. Başkan Trump, çizgi filmin ilgili sahnesini en az on kere izledikten sonra %60 olasılıkla adamın başka bir şeyin peşinde olduğunu düşündüğünü söyledi. Kendisi farklı açılardan bakmamız gerektiğine değindi. Danışmanlarına da bu çizgi film konusunun takipçisi olmalarını, bu işin nasıl sonuçlanacağını çok merak ettiğini söyledi. Rahip Brunson da kaynadı gitti arada.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...