AKP’nin Çevre Eylemine Sızan Geziciler, Grubun Polisle Karşı Karşıya Gelmesine Neden Oldu

AKP Gençlik Kolları tarafından başlatılan ‘Çevre İçin Harekete Geç’ eylemlerinde istenmeyen olaylar çıktı. #AKGençlikÇevreHareketi etiketiyle duyurulan eylemlere sızan Geziciler, çöp toplayan eylemcilerle polisin karşı karşıya gelmesine neden oldu.

“Beyoğlu Civarında Çok Sayıda Yer Baktık Ancak Çöp Toplayacak Bir Yeşil Alan Bulamadık”

Konuyla ilgili olarak Kaparoz’a bilgi veren AKP Beyoğlu Gençlik Kolları Başkanı Remziye Kozalak “Dün genel merkezimiz tarafından duyurulan eylem için arkadaşlarımızla birlikte Beyoğlu İlçe binamızda toplandık. Bize gelen bilgi uyarınca yakınlardaki yeşil alanları belirleyip, oralarda bir çöp ve çevre temizliği başlatmak üzere planlarımızı yaptık. Bir arkadaşımız yakınlarda bir yeşil alan bildiğini söyledi. Onun peşine düştük ancak gittiğimizde yeşil alan olarak bildiği yere alışveriş merkezi yapıldığını gördük. AVM’nin müdürü bize içerideki çöpleri taşıyabileceğimizi söyledi ancak yaptığımız değerlendirme sonunda bunu uygun bulmadık. Daha sonra Karaköy’e doğru bir yer bakmaya gittik ancak orası da geçen aylarda iş merkezi olmuş. Toplam yedi, sekiz yer baktık ancak saat 14:00 olmasına karşın maalesef çöp toplayacak bir yeşil alan bulamadık.” dedi.

“Saat 15:30’da Birinci Kol Taksim Meydanı’ndan, İkinci Kol Divan Oteli’nin Oradan Olmak Üzere Marş Okuyarak Gezi Parkı’na Girdik”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Aslında bizim bu noktada dağılmamız gerekiyordu. Ancak bazı arkadaşlar çöp toplarken fotoğraf çektirip Twitter’a yollamak konusunda ısrarcı oldu. Ben de İstiklal Caddesi üzerinde gördüğümüz bir arkadaşa durumu anlatıp ‘Buralarda bir yeşil alan bulmamız lazım’ dedim. Kendisi bir yer bildiğini söyledikten sonra birden ekibin önüne geçti ve emirler vererek bizi yönlendirmeye başladı. Eli yüzü de düzgün birisi, art niyetli olduğunu bilemedik. Bizi iki kola ayırdı. Saat 15:30 gibi birinci kol Taksim Meydanı’ndan, ikinci kol Divan Oteli’nin oradan olmak üzere marş okuyarak Gezi Parkı’na girdik. Biz slogan atarak parkta dolaşırken parkın çevresinde bir hareketlilik sezdik. Polis, parkı terk etmememiz halinde müdahale edecekleri şeklinde anons yaptı. Bu arkadaş ise henüz görevimizi tamamlamadığımız ve parkı işgal etmemiz gerektiğini anlattı. Bir yerlere telefon etti, on dakika içinde gaz maskelerimizi takmış, barikatımızı kurmuş halde parkın içinde mevzilendik. Polis bir anda gaz silahlarıyla üstümüze çullandı. Elimizden geldiğince direndik, neticede biz yirmi kişi ya var ya yokuz. Orantısız bir müdahale oldu. Arkadaşlarımız yere düştü, yaralananlar oldu. Yani bizim tek amacımız parktaki çöpleri toplamaktı. Polisin bu şekilde müdahalesine hiçbir anlam veremedik.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...