Cumhurbaşkanlığı: “Prensip Olarak Belli Miktarın Altındaki Hediyeleri Kabul Etmiyoruz”

2005 yılında Rusya’daki bir mağazanın açılışı sırasında kendisine edilen hediyeyi iade eden Erdoğan’ın 2018 yılında Katar Şeyhi’nin hediyesini kabul etmesiyle ilgili spekülasyonlar üzerine Cumhurbaşkanlığı tarafından bir açıklama yapıldı.

“Siz Olsanız Hangisini Kabul Eder, Hangisini İade Ederdiniz?”

Konuyla ilgili olarak bilgi veren yetkili “Bildiğiniz gibi 2005 yılında o dönemin başbakanı olan Erdoğan’ın Rusya’daki Türk Ticaret Merkezi açılışında kendisine hediye edilen 30 bin dolar değerindeki broş ve gerdanlık bir tutanakla hediyeyi veren firmaya iade edilmişti. 2018 yılında ise Sayın Cumhurbaşkanımız Katar Şeyhi tarafından kendisine hediye edilen 400 milyon dolar değerindeki uçağı kabul etti. Şimdi bazı çevrelerin onu iade etti de bunu neden kabul etti demesini anlamak mümkün değil. İki hediye arasında dağlar kadar fark var. Biri 30 bin dolar, diğeri 400 milyon dolar. Yani siz olsanız hangisini iade eder, hangisini kabul ederdiniz?” dedi.

“Üçe Beşe Bakmadan Gelen Her Hediyeyi Kabul Edersek Burası Hırdavatçı Dükkânına Döner”

Açıklamalarını sürdüren yetkili “Şimdi lütfen gerçekçi olalım. Cumhurbaşkanlığı ülkemizin en üst makamı. Biz böyle bir makam olarak, üçe beş bakmadan gelen her hediyeyi kabul edersek burası hırdavatçı dükkânına döner. Burası devletin sarayı mı çingene pazarı mı? Biz göreve başladığımız günden beri, prensip olarak belli bir miktarın altındaki hediyeleri kabul etmiyoruz. Bu ufak hediyeleri ifade etmek için kullanılan çam sakızı, çoban armağanı diye bir tabirimiz vardır. Bakın zaten adı üstünde, bu ifade çobanlar arası birtakım hediyeler için kullanılıyor. Yani devletler arasındaki hediyeler için kesinlikle kullanılmıyor. Sen dağdaki çobana verdiğin hediyeyi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına götürebilir misin? Kendisi kabul etse bile ülkenin itibarı açısından halkımız kabul etmez zaten. Çobansal değerlerle bu makamın adının birlikte anılması bile bizce uygun değil. Elbette bizim için önemli olan hediyenin maddi değeri değil. Biz buradaki hediyenin bedelini bir manevi değerin ifadesi olarak ele alıyoruz.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...