Uçansaray Haberlerine Tepki: “Uçan Külliye, Bilim ve İbadet Yuvası Olacak”

Halktan yastık altı dolarlarını getirmesinin, tüm kamu kurumlarından ise tasarrufa gidilmesinin beklendiği bir dönemde yeni bir uçak alınmasına karşı bazı çevrelerin başlattığı insafsızca eleştirilere Cumhurbaşkanlığından yanıt geldi.

“Çok Laf Eden Oluyorsa Vazgeçin, Ben Gideceğim Yere Eniştemin Mobiletiyle Giderim”

Terör örgütleriyle ilişkisi bariz bazı ekonomistlerin, uçak haberine gösterdikleri tepkiyi anlayamadığını belirten Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri “Uçansaray şeklindeki haberlere Sayın Cumhurbaşkanımız çok üzüldü. Kendisi dün ‘Çok laf eden oluyorsa vazgeçin, ben gideceğim yere eniştemin mobiletiyle giderim’ dedi ancak arkadaşlar ‘Olur mu öyle şey, ülkemizin itibarını düşünerek buna izin veremeyiz’ dediler. Yani nerede görülmüş bir ülkenin liderinin mobilete bindiği. Ayrıca saray tanımlamasını da doğru bulmuyoruz. Biz bu sözlerin FETÖ’cülerden çıktığını biliyoruz. Anlatıldığı gibi değil, bir kere son derece mütevazı bir uçak. Biz Uçan Külliye diyoruz. Uçan Külliye bilim ve ibadet yuvası olacak.” dedi.

“20, 30 Milyonluk Masrafla Sıfır Gibi Olacak”

Açıklamalarını sürdüren Genel Sekreter “Arkadaşlar, Sayın Cumhurbaşkanımız, bu dönemde tasarruf tedbirlerine olabildiğince özen gösteriyor. Kendisi internette gezerken bu ikinci el uçağı görüyor. Fiyatı da ucuz olunca, uçağın bizim pilot arkadaşla beraber Seattle’daki Jonathan Usta’nın servisine gönderilmesini istiyor. Usta ‘Uçağın kilometresi düşük, birkaç flap değiştirip kanatların çekiçle düzeltilmesi yeterli olur’ demiş. Motor yağına, antifrizine de bakmış, dediğine göre en fazla 20-30 milyon dolarlık masrafla uçak sıfır kilometre gibi olurmuş. Böylece bir uçak için 500 milyon dolar çok mu? Uçağın pilotu, hostesi, teknisyeni derken ülke ekonomisinde önemli bir istihdam ve katma değer yaratılacağını öngörüyoruz. Zaten üç milyar Türk Lirası da öyle büyük bir para değil, bugün için ufak bir metro parası kadar diyebilirim. Bunu 5 kişi kullanıyorsa metroyu da diyelim 500 bin kişi kullanıyor. Açıkçası ben bir ulaşım aracına böyle herkesin yüklenmesini de doğru bulmuyorum. Yani günde 500 bin kişinin bindiği metrodan hayır gelir mi? Halk bu tür ulaşım araçlarını temsilcileri aracılığıyla kullanmalı. Sandıktan çıkan kişiler, halkı adına binmeli bu tür araçlara.” dedi.

Katar Şeyhi: “Kızılcık Şerbetini Fazla Kaçırmışım”

Yarım milyar dolarlık Boeing Jetini kaportasındaki çizikler yüzünden satmaya karar verdiğini söyleyen Katar Şeyhi “Sayın Erdoğan ile yemek yediğimiz bir gece, kızılcık şerbetinin de etkisiyle ağzımdan 15 milyar dolar yatırım lafı çıkmış. Yani, biraz maksadını aşan bir ifade oldu; malum ekonomimiz zorda, 15 milyar doları, sarayıma yeni yaptıracağım altın jakuzili SPA Merkezinden falan keserek mi toparlayayım? Hem Cumhurbaşkanlığınızın özel uçağa olan acil ihtiyacının da farkındayım. Biz biraz yatırım yapsak, siz bizden bir uçak alsanız. Bu işlere tek yönlü bakmayalım lütfen.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...