Üçüncü Havalimanında Çözüm: Ölenlere Şehit, Kalanlara Köle Statüsü Veriliyor

Üçüncü havalimanı işçilerinin başlattığı eylem devam ederken, konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan hükümet yetkilisi işçilerin eylemi bırakması için gerekli adımların atılacağını söyledi.

“İnşaat Sırasında Hakk’ın Rahmetine Kavuşan İşçilerimize Şehit Statüsü Verilecek”

Kaparoz’a açıklamalarda bulunan yetkili “İşçilerimizin taleplerini dinledik. Genel olarak talepleri ikiye ayrılıyor. Birinci bölüm ölenler, ikinciyse kalanlarla ilgili. Havalimanı inşaatında çok fazla ölüm olduğunu, iş kazalarının gizlendiğini, ölen işçilere sonradan emniyet kemeri takılıp fotoğraf çekildiğini söylüyor arkadaşlar. Biz bütün bunları şöyle çözmeyi planlıyoruz. Üçüncü havalimanı inşaatı sırasında Hakk’ın rahmetine kavuşan işçilerimize şehit statüsü vereceğiz. Kendileri için toplu bir tören de düzenleyebiliriz. Aileleri de şehit ailesi olacak tabii ki. Bu şekilde işçilerimizi en iyi şekilde anmış olacağız. Böylelikle 15 Temmuz şehitlerini bile ikiye katlayan bir şehit rakamına ulaşmış olacağımızı tahmin ediyorum.” dedi.

“Hayatta Kalmayı Başaran İşçilerimize de Köle Statüsü Vererek Sorunlarını Çözmüş Olacağız”

İşin zor kısmını bu şekilde çözdükten sonra hayatta kalmayı başaran işçilerimize için de bir farklı bir uygulama getirileceğini müjdeleyen yetkili “İşçilerimiz diyor ki saatlerce yağmur altında servis beklemeyelim, aç kalmayalım, pirelerle, tahtakurularıyla birlikte yaşamayalım. Ücret ve sosyal haklarımızı yasada öngörüldüğü gibi alalım, yani insan onuruna yakışır bir şekilde çalışalım diyorlar. Aslında bütün sorunlar bu bakış açısıyla ilgili. Sorunların kaynağında işçilerin, insan onuruna yakışan bir çalışma beklentisi içinde olması yatıyor. Biz insan onuru noktasında ısrarcı olunmamasını istiyoruz. 1700’lü yıllardaki çalışma koşullarına bakarsanız bugün bizim sağladığımız koşulların çok gerisinde. Biz mevcut işçilerimize o dönemin işçileri gibi köle statüsü vereceğiz. Bu statüyle, bugünkü olanaklar yan yana gelince hepsi de memnun olacaklar. Zaten sorunlar da yavaş yavaş çözülüyor. Dün jandarmanın sıktığı biber gazı, tahtakurusu ve pire oranının azalmasını sağlamış. İlaçlama faaliyetlerine düzenli olarak devam edeceğiz. Meteoroloji ile de konuştuk. ‘Yoğun yağmurlar geçti’ dediler. Dolayısıyla yağmur altında saatlerce servis bekleme problemimiz de böylece çözülmüş oluyor.” dedi.

“Eylemimize Destek Olarak Yanımızda Sadece Tahtakurularıyla Pireler Var”

Eylem yapan işçiler adına konuşan bir kişi ise “Eylemimize destek veren kimse yok. İnsanca yaşama eylemimiz için hainlik, teröristlik diyenler var. Halktan bir destek bulduğumuzu söyleyemem. Şu an yanımızda dün olduğu gibi sadece tahtakuruları ve pireler var.” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...