AKP’den İleri Demokrasi Hamlesi: Kayyımlara Seçme ve Seçilme Hakkı Getiriliyor

AKP’nin 27 Mart seçimleri öncesinde gündeme getirdiği ileri demokrasi hamlesi dünyada büyük yankı uyandırdı. Söz konusu tasarı yasalaşırsa Türkiye, kayyımlara seçme ve seçilme hakkını veren dünyadaki ilk ülke olacak.

Kayyımlar, Külliye’deki Tek Kişilik Demokratik Oy Verme Sistemiyle Seçilecek

Erdoğan geçen hafta yaptığı bir konuşmada “Seçilip yine aynı şeyi yaparlarsa yine görevden alırız. Ben kayyım işini çok önceden söyledim. 6-7 yıldır arkadaşlarıma bunu anlatamadım” diyerek Güneydoğu Bölgesindeki seçimi kazanacak kişilerin yerine kayyım atanabileceğini ima etmişti. Erdoğan’ın konuşmasından sonra kayyımlar da harekete geçerek yeni bir görevlendirme için hazır olduklarını bildirdiler. Şu an için uygulamanın detaylarıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Kaparoz’a bilgi veren uzmanlar, kayyımların Külliye’deki tek kişilik demokratik oy verme sistemiyle seçileceğini belirtiyorlar. Külliye’ye getirilecek sandıklarda gerçekleşecek oy verme işleminden gelecek sonuçlara göre il ve ilçelerin belediye başkanları belirlenecek. Tasarıya göre bir oy alan kayyım, seçimi kazanmış olacak. Eğer birden fazla oy çıkarsa sözlü oylama yoluyla başkanlar belirlenecek.

“Dünyanın En Demokratik Ülkelerinde Bile Kayyımlar Seçimle Herhangi Bir Göreve Gelemiyorlar”

Kayyım seçimleriyle ilgili olarak Kaparoz’a açıklamalara bulunan bir yetkili “Gerçekten tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermişsiniz ama yeter mi? Biz kayyımların seçme ve seçilme hakkını tanıyan dünyadaki ilk ülke olacağız. İlk ve tek de diyebiliriz. Bu derece demokrasi hiçbir ülkede yok arkadaşlar. Dünyanın en demokratik ülkelerinde bile kayyımlar seçimle herhangi bir göreve gelemiyorlar. Eskiden bizler dünyayı takip etmeye çalışıyorduk, bugün dünyaya öncülük eder konumdayız. Burundi ve Tanzanya da bizi bekliyor. Eğer bu yöntem başarılı olursa bu ülkelerden başka, daha çok sayıda ülke arkamızdan gelecek. Sistem kısaca şöyle çalışıyor: Eğer Cumhurbaşkanımız halkın seçtiği adayın kaşını, gözünü ya da herhangi başka bir tavrını beğenmezse bu kişi evine gönderilecek ve yerine Külliye’deki seçimleri kazanan bir kayyım atanacak. Öyle atla deve bir şey değil, son derece basit bir olay” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...