Müslüman Olan Sinead O’Connor İlk Kez Konuştu: “Havuzda İçe Kaçan Su Orucu Bozar mı?”

Müslüman olup Şüheda Davitt adını alan İrlandalı ünlü sanatçı, müslüman olduktan sonra yaptığı ilk açıklamasıyla dikkatleri üzerine çekti.

“Havuzda İçe Kaçan Su Orucu Bozar mı?”

Tercihiyle ilgili açıklamalarda bulunan O’Connor “Arkadaşlar müslümanlığı tercih etmiş olsam da tabii eksik olduğum yönler var, her konu hakkında yeterince bilgi sahibi olduğumu söyleyemem. Örneğin ilk olarak aklıma gelen sorulardan birisi diş fırçalarken boğazıma diş macunu kaçarsa orucumun bozulup bozulmayacağı. Bir başka önemli konu ise namaz kılarken önümden geçen kişi nedeniyle namazımın geçerli olup olmayacağı. Havuza girdiğimizde içimize kaçan veya kulağımıza giren su nedeniyle orucumuzun bozulup bozulmayacağı da ayrı bir konu. Diyelim akşamdan oruç için niyet etmeyi unuttuk ancak ertesi gün de orucumuzu tuttuk sevabımızda bir azalma olur mu? Biz oruçluyken bir kişi bize su uzatarak orucumuzu bozmamıza vesile olursa, bu durumda günahlar orucun bozulmasına neden olan kişiye mi yazılır, yoksa bize mi? Açıkçası pek çok konuyu araştırdım ama bu saydığım konularda net bir bilgiye ulaşamadım. Bence günümüzde her müslümanın üzerinde düşünmesi gereken konular bunlar” dedi.

Diyanet İşleri: “Şüheda Tam Bir Müslüman Olmuş”

Sinead O’Connor’ın sorularıyla ilgili açıklamada bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilisi “Sinead yani Şüheda tam bir Müslüman olmuş. Soruları çok yerinde, gereksiz konulara girmek yerine son derece güzel sorularla dinimize yaklaşıyor. Zaten biliyorsunuz biz de Türkiye’nin en büyük bütçeli kurumu olarak, büyük ölçüde orucu ne bozar konusuyla meşgulüz. Şüheda kardeşimiz bizi izlesin, açıklamalarımızı kaçırmasın. Biz zaten bu konular dışında bir şey konuşmadığımız için tüm sorularının, hatta daha fazlasının yanıtını bizim açıklamalarımızda bulacak. Keşke diğer vatandaşlarımız da Şüheda gibi olsa. İnanın öylesine abuk sabuk sorular geliyor ki. Yalanla dolanla, hırsızlıkla yolsuzlukla kafayı bozmuş bir kesim var. Biz ibadetten söz etmek yerine bunlardan söz edelim istiyorlar ancak biz bugüne kadar bu oyuna gelmedik, gelmeyeceğiz” dedi.

Uyarı: Sitede yer alan yazı, haber, görsel ve diğer tüm içerik kurgudur.

Yorumlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.
Loading Facebook Comments ...